Mekanik kazıcılarda kesici kafa dizaynının optimizasyonu
Optimization of cutting head design in mechanical cutting machines
- Tez No: 34206
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN ZEKİ HEKİMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
IV ÖZET Mekanik kazıcıların kesici kafa veya tambur dizaynı kazı işlemi için yaşamsal bir öneme sahiptir. İyi bir dizaynın amacı; makinada kurulu gücü verimli olarak kullanarak, kömürü veya kayacı makina üzerinde titreşim oluşturmayacak şekilde kesmek ve yüklemektir. Dizaynda gözönüne alınan parametreler; keski geometrisi ve boyutu, keski yuvası tipi, kesici kafa geometrisi ve keskilerin kesme pozisyonlarıdır. Yüksek kesme verimliliği sağlayabilmek için keskiler arası yanal ve çevresel uzaklıklar çok önemlidir. Bunun için keskiler, kendilerinden bir sıra önceki dizide yeralan keskilerin ortasında kesme yapacak şekilde düzenlenir ve aynı dizideki keskiler arasındaki yanal uzaklık, birbirlerinden en iyi yardımı alacak şekilde ayarlanır. Keskilerin aynı hat üzerinde kesme yapmaması istenir. Titreşimleri önlemek için de, aynı kesme dizisi içindeki keskiler arasında eşit bir çevresel uzaklık değeri kullanılır. Bu şekilde her bir keskinin yaptığı iş eşitlenir ve kesici kafa veya tambur dengesi sağlanabilir. Bu çalışmada, TKİ OAL Müessesesinde kullanılan çift tamburlu kesici- yükleyicilerin tambur dizaynları, kesme verimliliği açısından yeraltı denemelerinin sonuçlarına göre İrdelenmiştir. Yapılan çalışmalar, keski dizilim düzeninin yetersizliğinden kaynaklanan hızlı bir keski ve keski yuvası aşınması ile titreşim gibi ciddi sorunların varolduğunu ortaya koymuştur. Kazı sırasında karşılaşılan bu sorunları çözmek İçin yeni bir keski dizilim düzeni geliştirilmiştir. Yeni keski dizilim düzenine sahip tamburlar OAL Merkez Atelyesi'nde yazar tarafından üretilip, yeraltında tamamen aynı kesme koşullarında denenmiştir. Sonuçta; tambur ömrü artmış, keski tüketimi düşmüş, kesme performansı artmış, keski basma üretilen kömür miktarı artmış, tamburlu kesicinin kesme hızı artmış, tamburlu kesicinin oluşturduğu toz miktarı azalmış, ürün tane boyu artmıştır.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT The cutting head or cutting drum design for mechanical cutting machines is of crucial importance. With a properly designed cutting heads or cutting drums, the available power can well be utilized and the vibrations can be reduced. The dominating parameters considered in design are the geometry and the size of the tool, type of the toolholder, cutting head geometry and cutting positions of the tools. Lateral and circumferential spacing between tools are very important for high cutting efficiency. For that purpose, tools are arranged so that each tool cuts midway between the tools of the preceding cutting sequences allowing relief cutting, and the tools are not desired to cut in the same groove. For reduced vibrations, the arrangement is in such that tools in the same cutting sequence have an equal circumferential spacing value. Then each tool will perform equal duty and a vibration free cutting head or cutting drum can be obtained. In this study, the design of the double ended ranging shearer drums currently employed in TKİ OAL Mine is evaluated in terms of cutting efficiency considering the results of underground trials. Serious cutting problems such as intensive tool and toolholder wear and harmful vibrations, all attributed to poor drum lacing pattern, were found. A new drum lacing pattern has been developed and put on trials in an effort to overcome the problems encountered. Drums with the new lacing pattern were made in OAL workshop by the author, and tested in coal faces under the same cutting conditions. Underground trials indicated that new drum lacing pattern offered following advantages: longer drum life, lower tool consumption, higher cutting performance, increased coal production per tool, higher cutting speed, lower dust generation, and coarse product size.