Response of simplified pressurized water reactor in operational conditions to perturbations
Basitleştirilmiş kaynar sulu reaktörün iletişim şartlarında pertürbasyonlara olan tepkisi
  1. Tez No: 34205
  2. Yazar: UĞUR BEZDEGÜMELİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL NİYAZİ SÖKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Mühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET Bazı nükleer reaktör kazalarından, sonra, yeni nükleer reaktör tasarım kavramları geliştirilmeye başlandı. Bu kavramların temel amacı reaktör güvenliğinin ve işletme kolaylığının arttırılmasıdır. Bu kavramlardan devrimsel nitelikte olan ve“kendiliğinden güvenli reaktör tasarımları”olarak da adlandırılan kavram reaktör güvenliği üzerinde odaklaşmaktadır. Bu kavramın bir örneği de ÇAREM reaktörü tasarımıdır. ÇAREM reaktörünün, buhar üreteci dahil bütün birinci devresi çelik bir basınç kabı içerisinde yeralmaktadır. Bu reaktör kendinden basınçlı, doğal dolaşım soğut malıdır ve tek geçişli buhar üreteci kullanmaktadır. Bu çalışmada ÇAREM reaktörünün çeşitli geçiş durumlarında davranışı analiz e- dilmiştir. ÇAREM reaktörünün incelemek istediğimiz geçiş durumlarındaki termal hidrolik davranışını benzeştirmek için TRAC-PF1 kompütür kodu kullanılmıştır. Bu amaçla, reaktör sistemi bu kompütür kodu kullanılarak modellenmiştir. Analizler, dış reaktivite girişleri, ikinci devre düzensizlikleri ve kapatma durumu koşulları altında sistem davranışını anlamak için yapılmıştır. Farklı moderator reaktivite katsayılarının sistem davranışına olan etkileri de incelenmiştir. Ayrıca, reaktörün yük takibi karakteristiği analiz edilmiştir. Sonuçlara göre, moderator reaktivite katsayısı geçiş durumlarında reaktörün davranışı üzerinde oldukça etkili bir parametredir. ÇAREM reaktörü herhangi bir kontrol çubuğu hareketine gerek duymadan güç taleplerini takip edebilmektedir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT After a number of reactor accidents, new nuclear power plant design concepts have been started to be developed. The main purpose of these concepts is to improve the plant safety, reliability, availabity as well as economy. The revolutionary concept called“Inherently Safe Reactor Designs”is focused on the plant safety. CAREM reactor design is an example of this concept. All primary system components of the CAREM including steam generators are located within a single pressure vessel. This design utilizes a self-pressurized, natural circulation, indirect cycle with once-through steam generators. In this study, the CAREM reactor response to several transient cases is analyzed. To simulate the CAREM reactor thermal-hydraulic behavior under specified transients, TRAC-PF1 computer code is used. Analyses are performed to understand the reactor behavior under external reactiv ity insertions, secondary side perturbations, also, load following characteristics of the plant and shutdown conditions. Furthermore, the effects of different coolant reactivity coefficient values on system response are studied. The results showed that the moderator temperature coefficient is very effective pa rameter on the reactor behavior during transients. It is also seen that the CAREM reactor can follow load demands without any control rod insertions.