Yukarı Zamantı havzasının yüzey hidrolojisi
  1. Tez No: 34207
  2. Yazar: ÖMER MURAT YAVAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM GÜRER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hidrolik Hidroloji ve Su Kaynakları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
IV ÖZET Yukarı Zamantı Havzası 'run hidrolojik analizinin amaçlandığı bu çalışmada, Altınyayla, Bakırdağ, Elbaşı ve Yedioluk yerleşimleri arasında kalan 6334.8 km 'lik alanda, önceki çalışmalardan yararlanılarak, 1/250000 ölçekli hidrojeoloji haritası hazırlanmış, kar erimesine etki eden faktörler belirlenmeye çalışılmıştır. Zamantı Irmağı kuzey 'de bulunan Uzunyayla'da 1650 m yüksekliğindeki Şerefiye Kaynağı'ndan akmaya başlayıp, 140 km yol alarak havzayı 1270 m yüksekliğinde terketmektedir. Îklimin etkisiyle, havzaya düşen yağışın yaklaşık %60'ını kar yağışı oluşturmaktadır. 1 960 m yüksekliğe kadar ölçülen kar eriyerek, Nisan-Mayıs aylarında çok büyük pik akımların oluşmasına sebep olmaktadır. 1960 m yüksekliğine kadar yapılan kar ölçümlerine göre, yüzeyaltına ve yeraltına doğru olan akım, toplam girdinin %8'ini oluşturmaktadır. Bu değerin, 1960-3200 m yükseklikleri arasındaki kar değerlerinin eklenmesiyle çok daha büyük bir değer alacağı muhakkaktır. Kar yağışının fazla olduğu yıllarda yüzey akımının arttığı gözlenmiştir. Akım pikleri, erime periyoduna rastlamaktadır. 1470 m yüksekliğe kadar yağmur yağışı artmakta, daha yükseklere doğru yerini kar yağışına bırakmaktadır. Genelde Mayıs ayı basma kadar süren erime mevsimi yüksek kesimlerde Haziran ayı basma kadar uzamaktadır. Kar su eşdeğeri ve kar yoğunluğundaki değişimler, örtüdeki değişiklikleri ortaya koymaktadır. Kar yağışı potansiyelinin fazla olduğu havzada kar gözlem istasyonu ağı sıklaştırılman, havzanın sahip olduğu bu potansiyel, irili ufaklı su yapılan ile değerlendirilmeye çalışılmalıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this study is the analysis of the Upper Zamanti River Basin hydrology, which is surrounded by Altinyayla, Bakırdağ, Elbaşı and Yedioluk townships, and has an area of 6334.8 km. The hydrogeological map with a scale of 1/250000 have been compiled from previous studies and the factors which are effect on snowmelt are tried to analyzed. The elevation has a range of 380 m between the starting point (Uzunyayla at 1650 m) from Şerefiye Spring and outlet of the basin (at 1270 m) for Zamanti River. The length of the river flow path is about 140 km. 60% of the precipitation occured as snowfall as a result of the climatic conditions. The peak flow caused by the melting of snow pack is generally observed in Zamanti River on April and May. According to the snow depth and water equivalent measurements up to an elevation of 1960 m, the infiltration ratio is estimated as 8 percent. When the contribution of the part of the basin above the elevation of 1960 m (up to 3200 m) is considered, this ratio would increase. A strong correlation has been observed between the rate of flow and the amount of the snowfall. The peak flow periods matches with the melting period. The amount of rainfall increases with the elevation up to a height of 1470 m, where after, it is replaced by snowfall. The melting period lasts until the early May; where in higher elevations, it continues to the beginning of the June. The variations of snow water equivalent and density illustrates the causes of the changes of the snowpack. The snow observation station network should be densed in the basin where the snow potential is very high; and this potential should be tried to validate by different sized water structures.