Radikal prostatektomi materyallerinde ekstraprostatik yayılım gösteren olgularda gleason skorlamasının prognostik önemi ve nestin ekspresyonunun ekstraprostatik yayılımı öngörmedeki yeri
The prognostic significance of gleason score in the cases that show extraprostatic extension and the importance of nestin expression for predicting extraprostatic extension in radical prostatectomy specimens
- Tez No: 342063
- Danışmanlar: PROF. DR. BURÇİN TUNA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Prostat karsinomu erkeklerde en sık görülen malignitedir. Erkeklerde kansere bağlı ölümlerde akciğer kanserinden sonra ikinci sırada gelmektedir. Çalışmamızın amacı radikal prostatektomi materyallerinde cerrahi sınır pozitif alanlarda ve ekstraprostatik yayılım alanlarındaki Gleason skorunun, pozitif cerrahi sınır uzunluğunun, tümörde nestin ekspresyonu yoğunluğunun ve Her-2 gen amplifikasyonunun prognostik önemini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi?nde 1993-2006 yılları arasında radikal prostatektomi uygulanmış, 122 hasta seçildi. Bu hastalara ait preparatlardan cerrahi sınır uzunluğu (mm) ile pozitif cerrahi sınır ve ekstraprostatik yayılım alanlarındaki Gleason skoru değerlendirildi. Olgulara ait blokların farklı Gleason paterni içeren alanlarından 3 mm?lik 30 kor içeren 6 adet ?tissue microarray? bloğu hazırlandı. Bu bloklardan hazırlanan kesitlere immünohistokimyasal olarak nestin ve CISH yöntemi ile Her-2 uygulandı. Nestin ekspresyonu yoğunluğu derecelendirildi. Her-2 gen amplifikasyonu değerlendirildi. Bulgular prognostik önemi bilinen diğer parametrelerle istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışma kapsamına alınan 122 hastanın yaş ortalaması 62.87 olarak hesaplanmıştır. Pozitif cerrahi sınırdaki Gleason skoru ile patolojik evre ve ekstraprostatik yayılım arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Pozitif cerrahi sınır uzunluğu (mm) ve ekstraprostatik yayılım alanlarında değerlendirilen Gleason skoru ile prognostik olduğu bilinen diğer parametreler arasında anlamlı ilişki saptanmamıştır. Farklı Gleason skoru içeren alanlarda değerlendirilen nestin ekspresyonu tüm alanlarda pozitif saptanmıştır. Nestin boyanma yoğunluğu zayıf ve kuvvetli pozitif olarak derecelendirilmiştir. Nestin ekspresyonu yoğunluğu ile önemli prognostik faktörlerden olan Gleason skoru ve tümör hacmi arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptanmıştır. CISH yöntemi ile değerlendirilen Her-2 amplifikasyonu tüm alanlarda negatif olarak saptanmıştır. Sonuç: Pozitif cerrahi sınır alanlarında değerlendirilen Gleason skoru patolojik evre ve ekstraprostatik yayılım ile ilişkili bulunmuştur. Ekstraprostatik yayılım alanlarındaki Gleason skorunun ise prognostik önemi bulunmamıştır. Nestin ekspresyonu yoğunluğu ile Gleason skoru ve tümör hacmi arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptanmıştır. Pozitif cerrahi sınır alanlarında izlenen Gleason skoru ile tümörde izlenen nestin ekspresyonu yoğunluğunun prognozu öngörmede önemli adaylar olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Objective: Prostate carcinoma is the most common malignancy in men. It ranks second after lung cancer in cancer-related deaths in men. The aim of this study is to investigate the prognostic significance of Gleason score of the tumor in the positive surgical margins and in the areas of extra-prostatic extension, the length of positive surgical margins, density of nestin expression and Her-2 gene amplification in tumor in radical prostatectomy specimens. Materials and Methods: 122 patients who were treated with radical prostatectomy in Dokuz Eylul University Medical Faculty Hospital between 1993-2006 were selected. The lenght of positive surgical margin (mm), Gleason score in the positive surgical margins and in the areas of extra-prostatic extension were evaluated. 6 tissue microarray blocks were prepared from different areas of Gleason pattern, including 30 cor with 3 mm. Nestin by immunohistochemical and Her-2 by CISH method was applied to the sections that prepared from these blocks. The intensity of nestin expression was rated. Her-2 gene amplification was evaluated. Results were statistically compared with other parameters which were known to have prognostic significance. Results: The average age of the 122 patients included in the study was calculated as 62.87. A significant relationship was determined statistically between Gleason score that was in positive surgical margin with pathological stage and extraprostatic extension. A significant relationship was not found between other parameters known to be prognostic with Gleason score that was evaluated in the areas of extraprostatic extension and the lenght of positive surgical margin (mm). Nestin expression was determined positive in all areas that was assessed in the areas including different Gleason scores. The staining intensity of nestin was rated as weak and strong positive. A significant relationship was ascertained statistically between the intensity of nestin expression with Gleason score and the tumor volume that composed of important prognostic factors. Her-2 amplification was determined to be negative in all the areas which was assessed by CISH method. Conclusion: Gleason score which was evaluated in positive surgical margins was related to pathological stage and extraprostatic extension. However, the prognostic significance of Gleason score in areas of extraprostatic extension was not found. Statistically, there was a significant relation between the intensity of nestin expression with Gleason score and the tumor volume. It was seen that Gleason score that was found in the areas of positive surgical margin and the intensity of nestin expression that was seen in tumors were found to be important candidates for predicting the prognosis.