Türkbio veritabanında kayıtlı biyolojik ilaç tedavisi kullanan ankilozan spondilit hastalarının değerlendirilmesi
The analysis of ankylosing spondylitis patients receiving biological therapies: Data from Turkbio registry
- Tez No: 342092
- Danışmanlar: PROF. DR. NURULLAH AKKOÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Romatoloji, Rheumatology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Romatoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
Giriş ve Amaç: Türkbio kayıt kütüğü Danimarkada kullanılmakta olan Danbio biyolojik veritabanının Türkçe sürümüdür. Bu kayıt kütüğünün amacı biyolojik tedavi kullanan inflamatuar romatizma hastalarının uniform bir şekilde takip edilmesidir. Bu çalışmanın amacı kliniğimizde ankilozan spondilit (AS) tanısıyla biyolojik tedavi alan hastaların çeşitli demografik ve klinik özelliklerinin değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: TÜRKBİO kayıt kütüğünde Ekim 2011 den Eylül 2012ye dek AS koduyla kayıt edilmiş ve biyolojik tedavi kullanan hastalar çalışmaya dahil edildi. Bu hastalara ilişkin sisteme işlenmiş verilerden yaş, cinsiyet, hastalık süresi, kullanılan biyolojik ilacın adı, biyolojik ilaç başlama tarihi, biyolojik ilaç kullanım sıklığı ve dozu, NSAİİ ve analjezik kullanımı, BASFİ, BASDAİ, BASMİ, sigara kullanımı, ilaç kesilmesine ilişkin tarih ve kesilme sebebi gibi veriler toplandı ve uygun istatistiksel yöntemlerle analiz edildi. Bulgular: Çalışma grubumuzda toplam 220 AS hastası mevcuttu. Bu hastaların ortanca yaşları 39 (14?73) yıl, erkek, kadın dağılımları % 73/27 olup daha çok erkek ağırlıklıydı. Hastalık süresisinin ortancası 15 yıl olup bu süre en az 1, en fazla 55 yıl olacak şekilde dağılım göstermekteydi. Türkbio veritabanında bulunan 220 AS hastasına sistem üzerinde toplam 1579 görüşme uygulanmış olup istatistiki değerlendirmede hasta başına ortanca 6 (1?39) adet görüşme yer almaktadır. Biyolojik başlangıç günü 0. Gün olarak alındığında hastaların ortanca izlem süreleri 489 (-20?3160) gün olarak hesaplanmıştır. Hastaların kullanmakta olduğu biyolojik ilaçların dağılımı sıklık sırasına göre infliksimab (%40,5), etanersept (%33,6), adalimumab (%25) ve anakinra (%0,9) olarak sıralanmaktaydı. Tedavi öncesi-sonrası istatistiki karşılaştırma yapıldığında BASDAİ ve BASFİ skorlarının tedavi öncesine göre anlamlı oranda azaldığı gözlendi (P < 0,05). İlaç kesilmesine yol açan en sık neden etkisizlik ve takipsizlik kaynaklıydı. Sonuç: Eldeki verilere göre AS de biyolojik tedavi uygulamasının, hastalık aktivitesini ve fonksiyonunu iyileştirdiği ve makul bir güvenlik profiline sahip olduğu yönündedir.
Özet (Çeviri)
Aim: Turkbio registry is a Turkish version of Danish Danbio rheumatologic database. The primary aim of this database is to collect data from rheumatic patients receiving biological agents. In this study we aimed to collect data from ankylosing spondylitis (AS) patients receiving biological medications who were registered in Turkbio database. Methods: All AS patients receiving biological therapies registered in Turkbio database between October 2011 and September 2012 were included in the study. Demographical and clinical data including age, sex, and disease duration, medications including biological drugs, nonsteroidal anti-inflammatory drugs and analgesics were collected. We also included baseline and follow-up data for disease activity (BASDAI) and function (BASFI). If present reasons for discontinuation of biological medications were noted. Results: There were 220 AS patients. The median ages of the patients were 39 (14?73) years. Male, female sex distribution was 73/27%. Median disease duration was 15 (1?55) years. There were total 1579 visits for 220 patients. The median visit per patient was 6 (1?39). The median biologic usage was 489 (-20?3160) days. The distributions of biological therapies were as follows: infliximab (40.5%), etanercept (33.6%), adalimumab (25%) and anakinra (0.9%). The BASFI and BASDAI values were significantly reduced after biological treatment (P < 0.05). Inefficacy and lost-to-follow up were the most frequent reasons for discontinuing the biotherapy. Conclusion: Results from Turkbio registry suggest that biological therapies are effective in controlling disease activity and maintaining the function. It also seems that these therapies have reasonable safety profile.