İdare Hukukunda bağımsız idari otoriteler ve kamusal denetimi
Independent administrative authorities for Administrative Law and public control
- Tez No: 274304
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. OKAN TAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmanın amacı, üst kurullar olarak bilinen Bağımsız İdari Otoriteler hakkında bilgi vermektir.Çeşitli kaynakların taranması sonucu elde edilen veriler ışığında, kurumların tanımı, ortaya çıkışı, özellikleri, görev ve yetkileri, Amerika Birleşik Devletleri ile İngiltere ve Fransa'daki kurumların özellikleri, Türk idare teşkilatındaki kurumlar ve bunların görevleri, yapıları, anayasal konumları, idari, mali, siyasi, kamuoyu ve yargısal denetimleri konularında bilgi verilmiştir.Çalışmamıza konu olan BİO'ların ülkemizde ortaya çıkış nedenleri; neoliberal politikaların uygulanması ile Avrupa Birliği üyelik sürecindeki zorunluluklar olmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to give information about Independent Administrative Authorities also known as higher boards.Within the framework of the data being scanned from the various sources the information was presented upon the definitions of the boards, their rising, features, duties and authorizations, the features of the boards in USA, England and France, the institutions in the Turkish administrative organizations and their duties, structures, constitutional situations, administrative, financial, political, public, judgmental inspection.The reasons of appearance of IAAs in Turkey were the implementation of neoliberal policy and the requirements of European Union membership process.