Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu
- Tez No: 159493
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENDER ETHEM ATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İdare Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 269
Özet
254 ÖZET EPDK; 4628 sayılı EPK ile kurulmuştur. Bu kanunun çıkarılması ile birlikte, enerji piyasasında yeniden yapılanma süreci başlamış; yap-işlet-devret; yap-işlet ve imtiyaz sözleşmeleri feshedilerek ruhsat (lisans) usulüne geçilmiştir. Bu kanunun getirdiği en önemli yenilik ise; EPDK'nm kurulmasıdır. EPDK'nun görev alanına 4646 sayılı Kanun ile doğaigaz piyasasını, 5015 sayılı Kanun ile petrol piyasasını ve 5307 sayılı Kanun ile de LPG piyasasını düzenleme görevi de eklenmiştir. EPDK; BİO olarak nitelendirilen, ülkemizde uygulaması yeni olan ve kamusal yaşamın hassas alanlarını düzenleme görevi verilen kuruluşlardan birisidir. EPDK'nun oluşturulma sebebi; enerji sunumunda tüketicilerin korunmasının sağlanması, piyasada rekabetin tesis edilmesi, istikrarlı ve şeffaf bir enerji piyasasının oluşturulması ve bu piyasada bağımsız bir düzenleme ve denetimin sağlanmasıdır. Ayrıca; bu piyasada özelleştirmenin bir türlü gerçekleştirilememesi; Avrupa Birliği Direktifleri ve enerji piyasasında yaşanan büyük yolsuzluklar da EPDK gibi bağımsız bir kurumun kurulmasını hızlandıran etkenlerdir. EPDK; Anayasal bakımdan Türk İdare Teşkilatı içerisinde bir yere oturtulamamaktadır. Ülkemiz uygulamasına paralel olarak kamu tüzel kişiliğine sahip olarak kurulmuştur. Ayrıca; diğer kamu kurumlarından farklı olarak hiyerarşi ve idari vesayet denetimine sahip değildir. İdari ve mali Özerkliğe sahip bir kuruluştur. İdari denetim dışında tutulmuştur ve mali denetimi konusunda 01.01.2006 tarihinden itibaren 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu kapsamına alınmıştır. Yargısal denetimi de 01.01.2005 tarihinden itibaren Danıştay'da BİO'lar için uzmanlık dairesi olarak kurulan Danıştay 13. Dairesinde yapılacaktır. EPDK'nun; ülkemizde BİO olarak nitelendirilen diğer kuruluşlarla karşılaştırıldığında en geniş yetkilere sahip BİO olduğu söylenebilir. Özelikle; hukuki bakımdan çok karmaşık ve dağınık bir görünüm arz eden enerji piyasasının yeniden yapılanmasının sağlanması amacıyla EPDK'ya çok geniş yetkiler verilmiştir. Bunlardan en255 önemlileri; yönetmelik çıkarma (ikincil mevzuatı hazırlama), lisans verme, tarifeleri belirleme, piyasa aktörlerinin bu düzenlemelere uyup uymadığını denetleme, bu düzenlemelerin ihlali durumunda yaptırım uygulama; piyasada faaliyet gösteren firmalar arasında çıkan uyuşmazlıkları çözme yetkileridir. Burada sayılan yapısal ve işlevsel özellikler göz önüne alındığında EPDK karşımıza tam bir BİO olarak ortaya çıkmaktadır. Enerji sektörünün yeniden yapılandırılma sürecinin başarılı olmasında EPDK'nun yerinde uygulamaları ve performansı etkili olacaktır. Bunun yanında EPDK'nun başarısı; merkezi idarenin ve özellikle Bakanlar Kurulu ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın, Kurumun bağımsızlığına ve kullandığı yetkilere göstereceği saygıdan geçmektedir.
Özet (Çeviri)
256 ABSTRACT EMRA (Energy Market Regulatory Authority) was established in accordance with Electric Market Law No: 4628. As of entering this law into force, new structuring process has begun; make-operate-transfer; make-operate and transferring to authorization (license) method have been performed through dissolution of franchise. The most importance newness that has been yielded by this law is establishing of EMRA. Assignments of Natural Gas Market Regulatory with Law Mo: 4646 and Petroleum Market Regulatory with Law No: 5015 have been charged to the duty scope of the EMPA. EMRA, which is qualified as independent administration authority (1AA) is one of the establishments to be assigned to regulate sensitive areas of public life that is initially applied in our country. The reason of the EMPA establishment is to provide protection for costumers in energy supply, to ensure competitive market, to establish stable and transparent energy market and to provide independent regulatory and supervision in this market. Furthermore, the cause that privatization has not been realized in this market, European Union directives and unlawfulness which has been found in energy market are the accelerated effects of establishing independent authority like as EMRA. EMRA has not been taken place in Turkish Administration Organization from the point of constitutional view. It has been established being owed to public juristic person as parallel to our country (Turkey) execution. Furthermore different from other public organizations, it has not hierarchical and administrative guardianship supervision. It is an authority, which has an administrative and financial property. It has been exempted from administrative supervision and in the subject of financial supervision it has been included in the scope of Control Law and Public Finance Management No: 5018 as of 01.01.2005. Adjudicatory supervision shall be performed in 13th Department of Council State, which is being established for IAA as expert department at there as of 01.01.2005.257 While comparing EMRA with other establishments which are being qualified as 1AA in our country (Turkey), it has been considered that as 1AA, EMRA has the most extensive authority. Especially in the purpose of to provide restructuring of energy market which is considered as the most complex and confused structure in the legal point, there has been given extensive functions to EMRA. The most important authorities of EMRA are; to prepare regulation (to prepare secondary laws), to license, to determine tariffs, to supervise market actors whether they are complying with this regulations or not, to apply necessities due to violation of these regulations, to solve incompatibilities between the active companies in the market. Herein EMRA is appeared as completely IAA since said structural and functional properties has taken into consideration. At site applications and performance of EMRA will be affective on successful restructuring process of Energy sector. In addition to this, the success of the EMRA belongs to the respect of the Central Government and especially Council of Ministers and Ministry of Energy and Natural Resources to EMRA's used authorities and independence.