Seçmenlerin siyasi tercihleri üzerinde vergilerin etkisi: Trabzon örneği
The effect of taxes on the voters' political preferences: The case of Trabzon
- Tez No: 342158
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TUNÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Siyasal Bilimler, Finance, Political Science
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışma seçmenlerin siyasi tercihlerini etkileyen faktörler arasında verginin yerini görmek amacıyla yapılmıştır. Trabzon?da tesadüfi örnekleme yöntemi ile belirlenen 384 kişi araştırma kapsamına alınmıştır. Araştırmada verilerin toplanmasında yüz yüze görüşme yoluyla anket tekniğinden yararlanılmıştır. Anket formu; seçmenlere ilişkin demografik bilgiler, seçmenlerin siyasi tercihlerini etkileyen on faktör ve diğer faktörlere yönelik cümleler olmak üzere üç bölümden oluşmuştur. Seçmenlerin siyasi tercihlerini etkileyen diğer faktörlere yönelik cümlelere güvenilirlik ve faktör analizi uygulanmıştır. Çalışmada seçmenlerin siyasi tercihlerini etkileyen faktörlere yönelik görüşlerine ilişkin katılım durumlarına frekans analizi yapılmış, cinsiyet ve medeni durum değişkenlerine bağlı farklılıkların belirlenmesi için t-testi uygulanmıştır. Yaş, eğitim seviyesi, aylık gelir, meslek değişkenlerine bağlı farklılıkların belirlenmesi için One-Way Anova testi yapılmış, farklılığın hangi gruplardan kaynaklandığını tespit etmek için Tukey testi uygulanmıştır. Siyasi partilerin vergilere ilişkin uygulama ve vaadlerinin seçmenlerin siyasi tercihlerini dokuzuncu sırada etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study carried out to investigate what are the factors that affect the political preferences of voters and designate the chosen priority ranking of ten factors. 384 people were included in the study by the random sampling method in Trabzon. To collect the data, face to face interview survey technique was used in the research. The questionnaire consisted of three parts that demographic information for voters, ten factors affecting the political preferences of voters and other factors affecting the political preferences of voters. Sentences for other factors that affect the political preferences of voters was conducted by reliability and factor analysis. Frequency analysis was carried out on sentences that factors affecting the political preferences of voters. T-test was used to determine differences on the gender and marital status of variables. One-Way Anova test was used to determine differences on the age, education level, monthly income and occupation of demographic variables and Tukey?s test was used to determine which groups the difference stems from. Promises and applications of political parties on taxes were observed that they affect political preferences of voters in the ninth place.