Reflections of the global implementation of intellectual property rights on pharmaceutical policies: The case of Turkey
Fikri mülkiyet haklarının küresel düzeyde uygulanmasının ilaç politikalarına etkisi: Türkiye örneği
  1. Tez No: 342214
  2. Yazar: NAZLI BÜLAY DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞLAR KEYDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Hukuk, Siyasal Bilimler, Economics, Law, Political Science
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu tezde, neoliberal küreselleşme döneminde ilaç politikalarının fikri mülkiyet haklarının küresel düzeyde uygulanmasından nasıl etkilendiklerini ve bunun karşılığında, bu politikaların ilaç sektörünü ve bu uygulamanın baş aktörü olan çok uluslu şirketleri nasıl etkilediği araştırıldı. Bu amaçla çalışmayı üç bölüme ayrıldı. İlk bölümde fikri mülkiyet haklarının küresel düzeyde uygulanması süreci, ikinci bölümde ilaç politikalarının bundan nasıl etkilendiği ve son bölümde de tüm bunların Türkiye örneğine nasıl yansıdığı incelendi. Fikri mülkiyet hakları ve ilaç politikaları üzerine olan literatürün incelenmesi; sektör raporlarının ve basın açıklamalarının incelenmesi, medya taraması yapılması ve sektörle ilişkili farklı aktörlerle gerçekleştirilen mülakatlarla sağlamlaştırıldı. Çalışmanın sonunda fikri mülkiyet haklarının küresel düzeyde uygulanmasının durağan bir durum olarak düşünülmemesi gerektiği, aksine bunun dinamik bir siyasi süreç olduğu gözlemlendi. Türkiye özelinde, güncel durum 1960'lara kadar giden bir sürecin sonucudur. Bu süreçte meydana gelen birden çok tartışma, farklı aktörlerin çıkar çatışmalarını gözler önüne sermiştir. Sonuç olarak fikri mülkiyet haklarının küresel düzeyde uygulanması çok uluslu şirketler açısından avantajlı bir atmosfer yaratırken, Türkiye'deki yerli ilaç sanayisini negatif etkilemekte ve kamunun artan ilaç harcamalarına sebep olmaktadır. Bu nedenle Türk hükümeti, özellikle son dönemde, ilaç piyasasında neredeyse tek alıcı olmasının verdiği güce dayanarak, söz konusu ilaçlara yönelik bütçe kısıtlama politikaları gütmektedir. Ama bu tez sayesinde ulaşılan başka bir sonuca göre, çok uluslu şirketler ile Türk hükümeti arasında şiddetli bir karşı karşıya geliş henüz yoktur. Hatta ikisinin arasındaki gerilim giderek azalmaktadır. Bu nedenle, mevcut siyasi durumun yakın bir gelecekte değişeceği öngörülebilir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines how the pharmaceutical policies are affected by the global implementation of intellectual property rights (IPRs) in the era of neoliberal globalization and, in return, how these policies affect the pharmaceutical sector and multinational pharmaceutical companies (MPCs), which are the main actors of this implementation process. For this objective, the study is organized in three chapters where first, the global implementation of IPRs is examined; second, the pharmaceutical policies affected by this implementation are discussed and last, their reflections in Turkey are explored. During the thesis, the literature reviews on IPRs and pharmaceutical policies are reinforced with the examination of sector reports, media scans, press releases and interviews for the aim of studying this dynamic political process. In the particular case of Turkey, the current situation is the result of a long process going back to the 1960s, since when the interests of different actors are facing each other. It is undeniable that the global implementation of IPRs creates a favorable atmosphere for MPCs, affects the domestic sector negatively, and results in increasing public pharmaceutical expenditures. For that reason, the Turkish government has conducted cost containment policies aimed especially at these drugs in question, relying on its monospony position. However, according to another result, there has not yet been a violent confrontation between MPCs and the Turkish government. Moreover, there is a tendency to loosen the tension between them. For that reason, it is believed that the current political situation will be unbalanced in the near future.