The 2002 Civil Code: Its reflections on the human rights of women
2002 Medeni Kanunu: Kadının insan haklarına yansımaları
  1. Tez No: 342215
  2. Yazar: SİBEL KAMA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NADİR ÖZBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
1 Ocak 2002 tarihinde yürürlüğe giren Türk Medeni Kanununda, önceki yasaya göre çeşitli iyileştirmeler yapmıştır. Yasa kadın ve aile bakımından da önemli yenilikler getirmiştir. Yeni kurallar cinsiyet eşitliği ile ilişkili olarak değiştirilmiştir. Bu çalışmada Medeni Yasada kadınlarla ilgili olarak yapılan değişiklikleri ve ne bunların ne ifade ettiğini tartışmak istiyorum. Yasanın kadının gündelik yaşamına getireceklerini anlamak için, yasalaşma sürecini, bu süreci etkileyen ulusal ve uluslararası gelişmeleri ve Türkiye'de kadın hareketinin yasal tarihini birlikte değerlendireceğim.
Özet (Çeviri)
The Turkish Civil Code put into effect in 1 January 2002 made many Amendments to the former Civil Code. The Code also introduced changes regarding women and family. While making amendments, the equality of genders was a concern and new rules were introduced about that. This study to discusses the changes to what they articulate or disclose and what they produce on. To understand how the New Code changed women?s everyday lives, the law with its legislative process, national and internationaldevelopments and the legal history of the women?s movements in Turkey were examined.