Haloketenlerin allileterler ile siklokatılma tepkimeleri
  1. Tez No: 34226
  2. Yazar: HÜLYA ŞENÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN YILDIRIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
İV ÖZET Bu çalışmada.allil eterler ve alUl tlyo eterler İle dikloroketen'in [2+2] slklokatılma tepkimeleri İncelenmiştir. Bu amaçla aromatlk halkada elektron salıcı ve elektron çekici sübstltüentler İçeren, alUl arll eterler, değişik sayıda karbon İçeren allil alkil eterler ve allil tlyo eterler sentezlenmiştlr.Daha sonra bu eterler dikloroketen İle (2+2] slklokatılma tepkimesine sokulmuştur. Aromatlk halkada elektron çekici sübstitüent İçeren allil aril eterler slklokatılma tepkimesi vermezken, aromatlk halkada elektron salıcı sübstitüent İçeren allil arll eterlerin slklokatılma tepkimesi verdiği ve dörtlü halka oluştuğu, bunun yanında az miktarda 3,3-sigmatropik çevrilme ürünü de verdiği gözlenmiştir. Alili alkil eterlerin dikloroketen ile slklokatılma tepkimesinde ise yine slklokatılma ürünü oluştjjğu ve çevrilme ürününün ise İzole edilemeyecek kadar az oluştuğu, alili tlyo eterlerde ise yalnızca slklokatılma ürünü oluştuğu gözlenmiştir. Oluşan ürünler ince tabaka kromotografisi ve kolon kromotografisi yöntemleri kullanılarak ayrılmış, saflaştırılarak yapılan spektroskopik yöntemler (İR, NMR ve GCMS ) kullanılarak aydınlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the present study, [2+2Jcycloaddition reactions of allyl ethers and allyl thio ethers with dichloroketene were Investigated. Allyl-aryl ethers having a variety of electron-donating and electron withdrawing substituents on aromatic rings, allyl alkyl ethers and allyl thio ethers in different carbon contents were synthesized and reacted with dichloroketene. The allyl aryl ethers having electron donating substituents formed the four membered-ring cycloaddition products with dichloroketene. 3,3-Sigmatropic rearrangement product was also observed in small amount after that reaction. However, the allyl -aryl ethers having electron withdraving substituents did not give any cycloaddition products in the presence of dichloroketene.lt was also observed that allyl-alkyl ethers reacted with dichloroketene and formed the, cycloaddition products, however, since,3,3-sigmatroplc rearangement products formed in small amount they couldn't be isolated.The reaction between allyl thioethers and dichloroketene only gave cycloaddition products. The products were seperated from each other by thin-layer and column chromotography. After the purification of the products, the molecular structures were identif led by using IR, NMR and GCMS. Spectroscopic techniques.