Beypazarı linyitinin iyot ile etkileşiminin incelenmesi
Interaction of Beypazarı lignite with iodine
  1. Tez No: 34227
  2. Yazar: DEMET ERÇİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUDA YÜRÜM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
İV ÖZET Bu çalışmada Beypazarı linyitinin iyot ile etkileşimi incelenmiştir. Değişen miktarlarda iyot içeren alkol çözeltisi, orijinal kömür, HC1 ve HC1-HF ile yıkanmış kömür örnekleriyle oda sıcaklığında karıştırılarak yapıya bağlanan iyot miktarları saptanmıştır. Kömür yapısına giren iyot miktarı, en fazla orijinal kömürde 0.391 g iyot /g kömür (OM), daha sonra HC1 ile yıkanmış kömürde 0.379 g iyot/g kömür (OM) ve en az HC1-HF ile yıkanmış kömürde 0.296 g iyot/g kömür (OM) olarak saptanmıştır. İyotla etkileştirilen kömürde adsorpsiyonun, Langmiur adsorpsiyon modeline uygun olduğu saptanmıştır. İyotla muamele edilmeden önce ve muamele edildikten sonra elde edilen kömür örneklerinin ESR (elektron spin rezonans) spektrumlannda tek bir pik gözlenmiştir. Yapıya bağlanan iyot miktarı ile ESR pik şiddetlerindeki değişim incelenmiştir. Yapıya iyotun girmesi ile ESR pik şiddetlerinde iyotsuz kömürlere göre bir artma gözlenmiş, ancak yapıya bağlanan iyot miktarı yaklaşık 0.115 g iyot/g kömür (OM) olduğunda pik şiddetlerinde azalma olduğu saptanmıştır. İyotla etkileştirilmeden önce ve etkileştirildikten sonra elde edilen örnekler piridin ile ekstrakte edilerek ekstraksiyon verimi hesaplanmıştır. Yapıya bağlanan iyot miktarı ile ekstraksiyon veriminde artış gözlenmiştir. Bu artış en fazla orijinal kömürdedir. Demineralize edilmiş kömürlerde ekstraksiyon verimi daha azdır. İyotla etkileştirilmeden önce ve etkileştirildikten sonra elde edilen örneklerin FTIR (Fourier Transform İR Spektrometresi) spektrumlarından alman verilerle bilgisayarda örtüşen bantların ayrılması programı ile pik alan yüzdeleri bulunmuştur. İyotun yapıya bağlanan miktarıyla aromatik C-I ve alifatik C-I bantlarının pik şiddetlerinde bir artma gözlenmiştir. Azotlu ve kükürtlü gruplara ait bant şiddetlerinde ise bir azalma olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
V SUMMARY The interaction of Beypazarı lignite and iodine was investigated in the present study. Alcohol solutions containing varying amounts of iodine were mixed with original, HC1 and HC1-HF treated coal samples at room temperature and the amount of iodine entered into the coal was determined. ESR spectra of coal samples treated with iodine were obtained. Changes in the intensity of ESR peaks with the amount of iodine in the coal structure were investigated. As the amount of iodine was increased to 0.115 g iodine/ g coal, the ESR peak intensity inreased in all samples and after this value the intensity decreased. Yields of pyridine extraction were obtained for all samples. As the amount of iodine in the sample were increased, the yield of extraction also increased. The yields were maximum in original coal samples. Intensity of aromatic C-I and aliphatic C-I bands in the FTIR spectra of samples increased as the amount of iodine in the coal structure increased.