Ortaokullarda bir bilinmeyenli denklemlrin öğretiminde bilgisayar destekli eğitimin rolü
The Role of computer aided instruction in learning equations with one variable in secondary schools
  1. Tez No: 34240
  2. Yazar: MURAT TANAÇAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
IV ÖZET Bu araştırmanın temel amacı; Ortaokul 2. sınıf düzeyinde denklemlere dayalı problem çözmedeki basanda, bilgisayar desteği verilmesinin kız ve erkek öğrenciler üzerindeki etkilerini incelemektir. Bu araştırma, 1993 - 1994 eğitim yılı 1. döneminde Özel Yükseliş Lisesi orta kısım ikinci sınıfta okuyan 128 öğrenci üzerinde yapılmıştır. Bu araştırmada kontrol gruplu öntest - sontest araştırma deseni kullanılmıştır. Hem deney hem de kontrol grubu, 32 kız ve 32 erkek öğrenciden oluşturulmuştur. Okuldaki Matematik öğretim programına uygun olarak her iki grupta da denklemler konusunun işlenmesinden sonra, deney grubuna iki saatlik bilgisayar destekli eğitim, kontrol grubuna ise geleneksel yöntemlerle iki saatlik bir konu tekrarı yaptırılmıştır Oluşturulan problemlere yanıt aramak için veriler t - testi ile yoklanrmşür. Yapılan değerlendirme sonucunda, bilgisayar destekli eğitim grubundaki hem kız hem de erkek öğrencilerin denklemlere dayalı problem çözmedeki erişi punlan ile geleneksel eğitimle destek alan öğrencilerin denklemlere dayalı problem çözmedeki erişi puanlan arasındaki farkın manidar olmadığı gözlenmiştir. Tüm öğrenciler üzerinde yapılan değerlendirmede ise az da olsa a = 0,05 düzeyinde manidar bir farkın bilgisayar destekli eğitim lehine olduğu gözlenmiştir. Ancak erişi puanlan arasındaki fark çok azdır. Bu sonuçlar doğrultusunda bilgisayar destekli eğitimin, seçilen örneklem içindeki öğrencilerin matematik başanlan üzerinde çok az olumlu etkisi olduğu sonucuna vanlabilir. Araştırmanın sonucunda bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of the present study is to analyze the impacts of computer assisted instruction on the problem solving skills on equations of male and female students of the second grade of secondary school. The study has been conducted on 128 second grade students of the secondary school of the Özel Yükseliş High School, in the first term of 1993 - 1994 academic year. The study makes use of pre-test, post-test research design including control group. Both the test group and control group were composed 32 female and 32 male students each. In accordance with the syllabus of the mathematic course of the school, following the teaching of equations topic in each group, the test group has been given a two-hour computer assisted instruction, whereas the control group has continued to repeat to topic with the traditional methodology, again a two-hours course. The problem has been tested by the t-test. As a result of the analysis, it is observed that the difference between the gain scores of the mathematic achievement test on equations of both male and female students who were exposed to computer assisted instruction and the gain scores of the students of the other group is not significant. Although, the gain scores of the mathematic achievement test on equations of all students who were exposed to computer assisted instruction is significantly higher than the gain scores of the all students of the other group at a = 0,05 level; there is a low difference between the gain scores of the test group and control group. As the outcomes of the research indicates, it is plausible to claim that computed assisted instruction has a low positive impact on students' achievement in mathematics. The research provides necessary proposals at the end.