Sanal uygulama topluluğu üyelerinin bilgi paylaşma davranışlarını etkileyen faktörlerin incelenmesi
An analysis of the factors influencing knowledge sharing behaviours between members of virtual communities of practice
- Tez No: 342454
- Danışmanlar: PROF. DR. HAFİZE KESER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Education and Training, Sociology, Communication Sciences
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu araştırmada, sanal uygulama topluluğu üyelerinin bilgi paylaşma davranışlarını etkileyen faktörlerin incelenmesi amaçlanmıştır.Araştırma, nicel ve nitel desenlerin bir arada kullanıldığı Karma Yöntem ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın iki çalışma grubu bulunmaktadır. Birinci çalışma grubunu elektronik posta aracını kullanan ve belirlenen ölçütleri karşılayan üç topluluk (Fen ve Teknoloji Öğretmenleri, İlköğretim Matematik Öğretmenleri Zümresi ve Sosyal Bilgiler Öğretmenleri Elektronik Posta Grupları) oluşturmaktadır. İkinci çalışma grubunu ise forum aracını kullanan ve belirlenen ölçütleri karşılayan üç topluluk (Bilgisayar Bilişim Forumu, Din Dersi Forumu ve Sınıföğretmeniyiz Biz Forumu) oluşturmaktadır. Sanal uygulama topluluğu üyelerinin hangi etkinliklerde bulundukları ve paylaştıkları bilgi türlerini belirlemek amacıyla ortam kayıtları incelenmiş, ayrıca bilgi paylaşma davranışlarını nelerin etkilediğini belirlemek amacıyla üyelerle yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Elde edilen veriler içerik analizi ile çözümlenmiştir. Araştırma kapsamında topluluk üyelerinin bilgi paylaşma davranışlarını etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla
Özet (Çeviri)
The general aim of the research is to examine the factors that influencing knowledge sharing behaviours between members of virtual communities of practice. The study employed mixed methods involving both qualitative and quantitative research techniques. Within the context of the present study, two study groups were determined based on the defined criterias. The first group consisted of three communities using an electronic mailing list service. The second group also consisted of three communities using forums. The focus of this study was to deepen understanding knowledge sharing behaviours between members? of virtual communities of practice. I firstly examined what types of activities engaged with each other and types of knowledge shared between members. Besides that, semi-structured interviews were used to gather data on the members' motivators, barriers and factors affecting knowledge sharing behaviours. The data were analyzed using content analysis. To define and deepen our understanding about the factors affecting the success of knowledge sharing among community members