Yozgat ili Çekerek ilçesi ve civarının odonata faunası ve ekolojisinin araştırılması
Faunistic and ecologic researchs of odonata around Çekerek town in Yozgat province
- Tez No: 342520
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ SALUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada Yozgat ili Çekerek ilçesi ve civarında 2010 yılının Mayıs, Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında yapılan arazi çalışmalarında toplanan 461 ergin Odonata örneği faunistik ve ekolojik açıdan değerlendirilmiştir. Bu örneklerin 6 familyaya ait, 11 cins ve 16 tür grubu taksona ait oldukları belirlenmiştir. Birçok farklı tipte sulak alana sahip Yozgat ili Çekerek ilçesi ve civarının sucul fauna elemanlarından Odonatların faunistik envanter tespiti hakkında şimdiye kadar hiçbir çalışma yapılmamıştır. Çalışmada ayrıca her tür için sinonim, tip lokalite, habitat ve fenoloji, incelenen materyal ve araştırma alanındaki dağılışları ile ilgili tablolar, örneklerin fotoğrafları ile Türkiye ve dünyadaki yayılışları verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, 461 adult Odonata samples which are collected around Çekerek province of Yozgat in May, June, July And August 2010 are evaluated in terms of faunistic and ecologic way. It is determined that these samples belong to 6 families, 11 types and 16 taxa. There is no study so far about faunistic inventory evaluation that is member of Odonata?s aquatic fauna having different types of wetland of Çekerek in Yozgat. Meanwhile, in the study, it is given type locality, habitat, phenology, charts about distribution of examined material and research area, photos of specimen, distributing in Turkey and the world for each species.