Burdur ve Isparta illerinde yaşayan odonata larvalarının yayılışı ve ekolojisi
On the faunistic and ecological studies of odonatan larvae of Burdur and Isparta provinces
  1. Tez No: 342521
  2. Yazar: YASİN OKUR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ SALUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada Hitit Üniversitesi Zooloji Müzesi koleksiyonunda bulunan örnekler değerlendirilmiştir. Bu örnekler, 2000-2002 yılları arasında Burdur ve Isparta illerinde yapılan arazi çalışmalarında sulak alanlardan toplanmıştır. Toplanan örnekler Odonata takımı larvalarına ait 7 familyaya ait 14 cins ve bu cinslere ait 20 tür grubu taksonu olduğu tespit edilmiştir. Araştırma alanında tespit edilen tür ve alttürlerin morfolojik özellikleri, ekoloji ve habitat bilgileri, teşhis anahtarı ve türlerin Türkiye yayılışı verilmiştir. Her tür için ayrı olarak harita üzerinde yayılış alanları ve karekteristik özelliklerine ait fotoğraflar ekte gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study evaluated examples in the collection of the Zoological Museum of the University of the Hitit. These examples, in 2000-2002 were collected from wetlands in the field studies performed in the provinces of Burdur and Isparta. Belonging to 7 families of Odanata larvae collected samples from 14 genera and 20 species belonging to this genus group taxa were determined. Morphological characteristics of the detected species and subspecies in the field of research, ecology and habitat information, identify key species in Turkey and are spread. Distributions on the map for each species separately and the photographs of the characteristic features shown in the appendix.