Ahs ve promethee yöntemleri ile proje tercih sıralamasının çok ölçütlü olarak belirlenmesi
Determine ranking of project selection with ahp and promethee methods as a multiple criteria
- Tez No: 342533
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KASIM BAYNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Karar verme hayatımızın aslında her anında karşılaştığımız bir problemdir. Günlük hayatımızdaki sıradan işler için bile kararlar alırken çok zorlanırız. Rekabetin her gün daha da arttığı toplum yapısının giderek karmaşıklaştığı, teknolojik gelişmelerin çok hızlı bir şekilde ilerlediği günümüzde ise karar verme işlemi, şirketler için çok kritik bir öneme sahiptir. Üst seviye yöneticilerin alacağı kararlar şirketin ve çalışanların geleceği için çok önemlidir. Günümüz dünyasında şirketlerin rekabetçi olabilmeleri için geleceğe dönük karar alırken bilimsel yöntemlerden yararlanmaları onları rakiplerine oranla bir adım öne çıkaracaktır. Karar vermede yardımcı olarak kullanılan birçok bilimsel yöntem mevcuttur. Bu yöntemlerin üstün ve zayıf yönleri bulunmaktadır. Bu çalışmada bu bilimsel yöntemlerden olan Analitik Hiyerarşi süreci ve PROMETHEE yöntemi beraber kullanılmaya çalışılmıştır. İki yöntemin üstün yönlerini ortaya çıkaracak hibrit bir yapı kullanılması amaçlanmıştır. Böylece kriterler dikkate alınarak alarak seçenekler arasından kurum için en uygun olan seçenek daha iyi bir şekilde belirlenebilecektir.
Özet (Çeviri)
We face the decision-making problem every moment of our live. Decision making is not easy job even for ordinary things in daily life. We have a lot of alternative and criteria all of time. Because of competition is becoming more and more increased, social structure getting more complicated and technological developments is now progressing very quickly the decision-making process have a very critical importance for companies. Decisions are taken by upper-level managers is very important for the future of the company and its employees. In today's competitive world, if companies are use scientific methods in order to making decisions about the future it will benefit from them and they will be one step ahead compared to its competitors. There are many scientific methods are used as an aid in decision making. There are advantages and disadvantages of these methods. This paper proposes an integrated approach to solve the decision-making problem. Main aim of this paper combines the Analytical Hierarchy Process (AHP) and the Preference Ranking Organization Method for Enrichment Evaluations (PROMETHEE). We want to use the strengths of both methods together. The main role of the AHP process is proving the quality data for PROMETHEE method in the proposed solution. The combination of both approaches enables a more reliable evaluation for identifying the best choice among logistics service providers in which their strong and weak points are detected.