Amsonia orientalis Decne. (Apocynaceae) de somatik embriyogenesis ve sentetik tohum üretimi
Somatic embryogenesis and synthetic seed production on Amsonia orientalis Decne. (Apocynaceae)
  1. Tez No: 342534
  2. Yazar: RUHİYE KIRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAZIL ÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tezde, Amsonia orientalis Decne. bitkisinde somatik embriyogenesis yoluyla sentetik tohum üretimi amaçlanmıştır. Deneylerde başlangıç eksplantı olarak yapraklar kullanılmıştır. Eksplantlar çeşitli bitki büyüme düzenleyicilerin farklı konsantrasyonlarını içeren MS besi ortamında kültüre alınmışlardır. Kallus uyarımı için en uygun ortamın 2,0 mg/l 2,4,5-T içeren ortam olduğu bulunmuştur. Embriyo büyütme ortamına aktarılan embriyogenik kalluslardan %35,29 oranında somatik embriyo oluşumu gözlenmiştir. Sıvı ortama aktarılan kallusların sadece 10 µM ABA içeren ortamda gelişip olgunlaştıkları gözlenmiştir. Embriyo büyütme ortamları arasında en yüksek verimlilik %5,5 D-Mannitol içeren ortamda gözlenmiştir. Somatik embriyolar %3 sodyum alginat (w/v) ve 100 mM kalsiyum klorit ile kaplanmıştır. Bu çalışma ile Amsonia orientalis?in yaprak eksplantları kullanılarak bu bitkinin sentetik tohumları ilk kez üretilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it was aimed to produce synthetic seeds via somatic embryogenesis in Amsonia orientalis Decne. In the experiments, leaves were used as starting explants. Explants were cultured in MS medium containing various plant growth regulators at different concentrations. The medium containing 2.0 mg/l 2,4,5-T was found to be the best for callus induction. Somatic embriyo formation at 35.29% was observed from embriyogenic calli which were transferred to embryo growth medium. It was observed that the calli transferred to liquid culture were developed and matured only in liquid medium containing 10 µM ABA. The highest efficiency in embryo growth medium was observed from the medium containing 5.5% D-Mannitol. Somatic embryos were encapsulated with 3% (w/v) sodium alginate and 100 mM calcium chloride. Within this study, somatic embryogenesis using leaf explants and synthetic seed production in A. orientalis were achieved for the first time.