Endüstriyel bir makinada görüntü işleme yöntemi ile zeytinlerin renklerine göre ayırt edilmesi
Separation of different colored olives using image processing method on an industrial machine
- Tez No: 342536
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN METİN ERTUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Günümüzde görüntü işleme kullanılarak birçok alanda başarılı çalışmaların ve uygulamaların mevcut olduğu gözükmektedir. Yapılan literatür araştırması sonucunda endüstriyel tarımda, görüntü işleme yöntemi kullanılarak birçok farklı uygulamanın gerçekleştirildiği belirlenmiştir. Bu tez çalışmasında görüntü işleme yöntemi kullanılarak, zeytinlerin renklerine göre sınıflandırılması ve istenilen haznelere gönderilme işlemi yapılmıştır. Endüstriyel tarımda görüntü işleme teknikleri genellikle nesnelerin renklerine göre ayrılması işlemleri için kullanılmaktadır. Bu çalışmada, görüntü işleme kullanılarak renkli nesnelerin ayrıştırılması işlemi zeytinler için gerçekleştirilmiştir. Bu uygulama için mevcut bir elektromekanik sistem üzerinde gereken revizyonlar yapılmış, çalışma kapsamında geliştirilen görüntü işleme algoritmaları gerçek zamanlı olarak bu sistem üzerinde test edilmiş ve sonuçları gözlenmiştir. Çalışmanın görüntü işleme kısmında üç farklı yöntem denenmiş olup bu yöntemlerin elde ettiği başarı oranları sonuçlar kısmında karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
A lot of successful image processing studies and applications are available in many different areas. It can be seen that image processing method is being used in industrial agriculture by searching literature. In this thesis classification the olives in color and separation process were developed. In industrial agriculture image processing is usually used for classification the olives in color. In this study separation of different colored objects by using image processing, was applied to olives particularly. An electromechanical system was revised, developed image processing algorithms were tested on this system and results were observed. In image processing part of this study three different methods were developed and success ratios of the methods were given in the section results.