Şeffaf betonun mimaride kullanımı ve üretimine yönelik deneysel bir değerlendirme
Use of transparent concrete in architecture and an experimental estimation towards production
- Tez No: 342539
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMURAN ÖZTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Mimarlıkta soyut kavramların, düşüncelerin aktarılması biçim aracılığıyla sağlanmaktadır. Mimari tasarım, malzemeyi malzeme olmaktan çıkarıp onu anlatım biçimine çevirerek gerçekleştirilir. Böylelikle soyut somutlaşır, somutlaştığı anda soyutluk aranır ve farkındalık sağlanır.Biçimin vardığı nokta özne-nesne ilişkisine dayanmaktadır. Bu ilişki sağlanabildiği takdirde, biçim estetik bir değer kazanır. Plastik bir malzeme olmasından dolayı biçimi en kolay yansıtabilme özelliğiyle beton, mimarlık alanında önemli bir konumdadır. Modern mimarlıkta malzeme seçimi mekânsal olarak iç-dış bütünlüğünü sağlayabilmek için önemlidir. Malzeme ancak kendi doğallığıyla kullanıldığında bir anlamı ve estetiği olmaktadır.Işık, mimarlar için vazgeçilmez bir tasarım aracıdır. Tasarımda önemli olan ışığı en anlamlı haliyle kullanabilmektir. Işık zaman kavramının algılatıcısı olmakla birlikte, nesnenin özneyle ilişki kurabilmesini sağlayan önemli bir faktördür. Yapılarda sağlanan saydam-yarısaydam ve opak yüzey kombinasyonlarında mekâna ulaşan ışık, algı da farklılıklar yaratmak suretiyle önemli bir tasarım aracına dönüşmektedir.Çalışmada ışığı geçiren hafif beton tasarımı ile önemli mimari kavramların bir arada ve tekrar yorumlanması hedeflenmiştir. Masif betonun farklı dokularda, renklerde kullanılması ve ışığı geçirir niteliğe kavuşturulması görsel algıda farklılıklar oluşturmaktadır. Bu durum da yapılara farklı kimlikler kazandırmaktadır. Aynı zamanda farklı saydamlık düzeyleriyle de yapıya mistik bir hava verilebilmektedir. Küreselleşmenin yaşandığı günümüzde kaynak tüketiminin azaltılması hedeflenmektedir. Enerji tüketimi dağılımında yapılar önemli bir paya sahiptir. Işığı geçirir nitelikteki şeffaf betonun kullanımıyla, tüketilecek enerji miktarının azaltılması hedeflenmektedir. Aynı zamanda şeffaf beton iç ve dış sürekliliğini sağlayabilecek önemli bir yapı malzemesi olarak belirginleşmektedir. Tez kapsamında şeffaf beton tüm bu sorgulamalar çerçevesinde incelenmiş ve şeffaf beton üretimine yönelik deney çalışmasında malzemenin teknik özellikleri incelenmiş, doğal aydınlatmaya ilişkin bulgular ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Tranfer of abstract concepts and ideas are provided by form at the architecture. Architectural design is carried out by turning from the material is not only material at the same time it is form of expression. Thus, abstraction is searched and provided awareness when abstract is concretized.Reached the point of form is based on subject-object relationship. The form will win an aesthetic value if subject establish a relationship with the object. Concrete is an important position in the space of architecture with to reflect the feature best of the form. The choice of material is important to ensure the integrity of the inner and outer spatial in the modern architecture. Material will be aesthetic and sense when it is used with only its naturalness.Light is an essential design tool for architects. To use the light with situation of the most sense is important at the design. Although the light is attention at concept of time, it is an important factor providing of object can build relationships with subject. Provided in buildings transparent-opaque surfaces creates differences in perception and obvious as the most of ideal using to tool of the light.Important architectural concepts are targeted together and re-interpretation with design of passing light lightweight concrete in this study. Differences in visual perception is formed with using different tissues, colors and attaining the light passes the qualification of solid concrete. This situation gives different identities at structures. At the same time the structure can be given a mystical atmosphere with different levels of transparency. Benefit more from natural enlightenment is thought with to use transparent concrete, which is an important part the source of energy loss in buildings, to target of environment mitigation in those days of globalization. At the same time transparent concrete, which is made of concrete with more transparent, is an important building material to provide continuity of interior and exterior. Transparent concrete is examined at the all these queries within the framework and the findings of natural lighting is studied to put forward addition to the technical characteristics of the material with an experimental study towards production of the transparent concrete in scope of this thesis.