Floresans aktif özelliğe sahip steroid içeren polimerlerin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of steroid containing polymers with fluorescence active property
  1. Tez No: 342540
  2. Yazar: SEVİNÇ İLKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAVİT UYANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu tez çalışmasında, -kolesterol and ?-piren fonksiyonlandırılmış lineer polimerlerin sentezi gerçekleştirildi. Amaç kapsamında; kolesterol ve etanol bileşikleri ?-kaprolakton (?-CL) monomerinin halka açılma polimerizasyonunda başlatıcı olarak kullanıldı ve OH uç gruplarına sahip polimerler elde edildi. Bu polimerler, Trietilamin (TEA) bazı varlığında Diklorometan?da (DCM) 2-bromo-2-metilpropiyonil bromür ile etkileştirilerek bromür uç gruplarına sahip lineer polimerler hazırlandı. Bromür uçlu olarak hazırlanan polimerler, Dimetilformamid?te (DMF) sodyum azidür ile azitlenmesi sağlandı. Sentezlenen polimerlere ?Click Kimyası? tekniğinden faydalanarak, her bir PCL kolunun uçları piren molekülü ile sonlandırıldı. Ayrıca polimerler ile karşılaştırılmak üzere farklı metilen grubu içreren piren uçlu kolesterol türevleri sentezlendi. Bu türevler kolesterol başlangıç maddesi olmak üzere sırasıyla 4-bromobutiril klorit, 8-bromodekanoik asit ve 11-bromoundekanoik asit ile reaksiyona sokularak bromür uç gruplarına sahip ürünler sentezlendi. Bromür uçlu ürünlerin daha sonra DMF? te sodyum azidür ile azitlenmesi sağlandı. Sentezlenen ürünler ?Click Kimyası? tekniğinden faydalanarak, her bir ürün piren molekülü ile sonlandırıldı. Sentezlenen polimerlerin ve kolesterol türevlerinin karakterizasyonunda Nükleer Manyetik Rezonans (1H-NMR), İnfrared (ATR-IR), Ultra Viyole (UV) ve Floresans Spekteroskopisi teknikleri kullanıldı. Polimerlerin; termal davranışları Termogravimetrik Analiz (TGA) ve Diferansiyel Taramalı Kalorimetri (DSC), ortalama molekül ağırlıkları ve polidispersite indisleri Jel Geçirgenlik Kromatografi (GPC) kullanılarak kararkterize edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, linear polymers that have cholesterol and pyrene end groups were synthesized. For this purpose, cholesterol and ethanol compounds were used as initiators for the ring opening polymerization (ROP) of ?-caprolactone (?-CL) monomer. Thereby, polymers that have OH end groups were obtained. Next, these polymers were reacted with 2-bromo-2-methylpropionyl bromide in the presence of triethylamine (TEA) and in dichloromethane (DCM) in order to obtain linear polymers with Br end groups. Later, Br ends of the polymers were converted to N3 by reacting with NaN3 in Dimethylformamide (DMF). Finally, each PCL units with pyrene end group were synthesized by using ?click chemistry? technique. Moreover, pyrene end-capped cholesterol derivatives also were synthesized by the means of comparision. Cholesterol was reacted with 4-bromobutyryl chloride and 8-bromodecanoic acid respectively. Then Br ends of the derivatives were converted to N3 by reacting with NaN3 in Dimethylformamide (DMF). Finally, cholesterol with pyrene end group was synthesized by using ?click chemistry? technique. The synthesized polymers and products were characterized by Nuclear Magnetic Resonance (1H-NMR), Infrared (ATR-IR) Ultraviolet (UV) ans Flouresence Spectroscopy techniques. Also, thermal properties of the synthesized polymers were investigated by Thermal Gravimetric Analysis (TGA) and Differential Scanning Calorimetry (DSC), so were average molecular weights and polydispersity indexes by Gel Permeation Chromatography (GPC).