Türkiye'de demiryolu ulaşımının yaşam döngüsü analizi ve yaşam döngüsü maliyeti yöntemleri ile değerlendirilmesi
Determination of railway transport in turkey via life cycle assessment and life cycle cost methods
- Tez No: 342577
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜFİDE BANAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu tez çalışmasında, ülkemizde karar vericilere bir girdi sağlaması amacıyla, demiryolu ulaşım sisteminin çevresel etkileri ile bu etkilerin ekonomik açıdan değerlendirilmesi Yaşam Döngüsü Analizi (Life Cycle Assessment, LCA) ve Yaşam Döngüsü Maliyet (Life Cycle Cost, LCC) yöntemleri ile birlikte yapılmıştır. LCA analizi lisanslı SimaPro 7.3.3 yazılımının CML 2 baseline 2000 yöntemi kullanılarak, LCC analizi de aynı yazılımda yeni bir maliyet modeli oluşturularak gerçekleştirilmiştir. LCA?daki etki kategorileri olarak abiyotik kaynakların tükenmesi, asidifikasyon, ötrofikasyon, küresel ısınma, toksisite, ozon tabakasının tükenmesi ve fotokimyasal sis; LCC?de ise içsel (enerji, malzeme, nakliye) maliyet ve dışsal (kirletici, kaza, gürültü) maliyet kategorileri incelenmiştir. Elde edilen bulgulara göre, Yüksek Hızlı Tren (YHT) demiryolu hattının çevresel etkilerinin %58?i altyapı, %42?si işletme bileşenlerinden, Konvansiyonel Demiryolu?nun (KD) altyapı bileşeni %39, işletme bileşeni %61 seviyesinde çevresel etkiye neden olmakta ve KD-yük taşımasından oluşan çevresel etkilerin de %25?i altyapıdan, %75?i işletmeden kaynaklanmaktadır. Sonuç olarak, demiryolu ulaşımı ile ilgili stratejilerin belirlenmesinde çevresel etkiler ve dışsal maliyetler mutlaka gözönüne alınmalı ve sürdürülebilir bir ulaşım stratejisi için tezde belirlenen çevresel etkiler ile maliyetleri en aza indirecek önlemler alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, in order to provide input to decision makers in our country, the environmental impacts of railway transportation systems and the economic assessment of these impacts were carried out by using Life Cycle Assessment (LCA) and Life Cycle Cost (LCC) methods. LCA analysis was performed based on CML baseline 2000 method for selected impact categories (abiotic depletion, acidification, eutrophication, global warming, toxicity, ozone depletion and photochemical oxidation) by using licensed SimaPro 7.3.3. In LCC analysis was carried out creating to a new economic method for internal (energy, materials, transport) cost, and external cost (pollutant, accident, noise) categories by using the same software. According to findings obtained, the environmental of High Speed Train (HST) was caused by 58% infrastructure components and 42% operation components. The infrastructure components and operation components Conventional Railways (CR) caused 39%, 61% respectively. And also, the environmental impacts in freight transportation CR, caused by 25 percent of infrastructure components and 75 percent of operation components. Conclusions, in the determination of railway transportation strategies, it should be taken consider both environmental impacts and externalities cost. And also, for sustainable transportation strategy, it should be taken preventions to minimize both the environmental impacts and costs in this thesis.