Bazı açilazollerin baylis-hillman katılma ürünleri üzerinde stereoseçici ve regioseçici uygulamaları
Stereoselective and regioselective applications for baylis-hillman adducts of some acyl azoles
- Tez No: 342576
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLHAMİ ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Heterosiklik maddeler tıp, eczacılık ve kimyada geniş uygulama alanına sahip olduğundan dolayı, bu maddeler sentetik organik kimyanın bir parçası olmuştur. İlaç keşfinde seçkin yapılar olarak heterosiklik maddelerin araştırılması, ilaç kimyasında önemli alanlardan biridir. Bu seçkin yapılar yüksek bağlanma yeteneğine sahip çeşitli reseptörler için ligand olarak davranan bir molekül sınıfını temsil eder. Bu moleküllerin keşfi, ilaç kimyasında biyolojik olarak aktif yeni maddelerin sentezlenmesinde büyük öneme sahiptir. Bu tez çalışmasında, aldehit ve akrilonitrilin DABCO katalizörlüğünde reaksiyonu ile 2-(hidroksiarilalkil)akrilonitriller oda sıcaklığında hazırlandı. Elde edilen 2-(hidroksiarilalkil)akrilonitriller oda sıcaklığında N-asetil benzotriazol ve N-asetil benzimidazol ile tepkimeye sokularak N-sübstitüe 2-((benzotriazol-il)metil)-3-akrilonitriller ve N-sübstitüe 2-((benzimidazol-il)metil)-3-akrilonitriller sentezlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Heterocyclic substances have been part of synthetic organic chemistry, because these substances have a broad application area in medicine, pharmacy and chemistry. Investigation of heterocyclic substances in drug discovery is one of the important areas of pharmaceutical chemistry. These prominent structures represent as a class of molecule which acts as a ligand for a variety of receptors having the ability of binding. Discovery of these molecules, has a big importance in pharmacy to synthesize biologically active new substances. In this study, 2-(hydroxyarylalkyl) acrylonitriles were prepared at room temperature by the reaction of DABCO. N-Substitue 2-((benzotriazol-yl)methyl)-3-acrylonitrilles and N-substitue 2-((benzimidazol-yl)methyl)-3-acrylonitrilles were synthesized by treating the 2-(hydroxyarylalkyl)acrylonitriles with N-acetyl benzotriazol and N-acetyl benzimidazole at room temperature.