SiAlON seramiklerinin karbon fiber takviyeli polimer kompozit malzemelerin delme operasyonlarındaki performansları
The performance of SiAlON ceramics on drilling operations of carbon fiber reinforced polymer composites
- Tez No: 342594
- Danışmanlar: PROF. DR. FERHAT KARA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Metallurgical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Karbon fiber takviyeli polimer (CFRP) kompozitler yüksek spesifik mukavemet ve mükemmel yorulma dirençleri ile havacılık endüstrisindeki kullanımı düzenli olarak artan malzemelerdir. Kompozit malzeme içerisinde farklı yönlerde konumlandırılmış fiberlerin aşındırıcı karakterleri bu malzemeleri işlenmesi güç hale getirmektedir. Bu nedenle, CFRP kompozit malzemelerin işlenmesinde kullanılabilecek, yüksek aşınma dayanımına sahip yeni malzemelere olan ihtiyaç duyulmaktadır. Bu doktora tezi çalışmasında sahip oldukları üstün mekanik, kimyasal ve ısıl özellikler ile pek çok aşınma uygulamasında kullanılan SiAlON esaslı malzemelerin CFRP kompozitlerin delme sürecindeki performanslarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda matkap ucu geometrik özelliklerinin ve işleme koşullarının (kesme hızı, v ve ilerleme hızı, f) sürece olan etkilerinin yanı sıra, farklı SiAlON matkap uçlarının aşınma davranışları ve malzeme özellikleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Sonuç olarak, delme sürecinin başlangıcında mikro-pullanma aşınma mekanizmasının geçerli olduğu bulunmuştur. Kesici malzemenin kırılma tokluğu bu süreçte aşınmayı kontrol ederken, ilerleyen delme sürecinde baskın hale gelen abrasif aşınmada kesici malzeme sertliği etken olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Carbon fiber reinforced polymer (CFRP) composites are very promising materials in aerospace industry due to their high specific strength and outstanding fatigue resistance and their use in aerospace industry increases gradually. However, the abrasive character of the carbon fibers oriented in different directions in the composite makes these materials difficult to cut. Therefore, it is a prerequisite to develop high wear resistant cutting materials for machining of CFRP composites. In this thesis, it was aimed to determine the performance the SiAlON based materials, which are used in many wear applications due to their high mechanical, chemical and thermal properties, in drilling operation of CFRP composites. In this scope, besides the effect of drill bit geometry and machining parameters (cutting speed, v and feed rate, f) on the drilling process, the relationship between the wear resistance and the material properties of different SiAlON drill bits were investigated. It was observed that the micro-chipping is the main wear mechanism at early stage of the drilling operation. While the fracture toughness of the cutting material controls the wear of the drill bits at this stage, the abrasive wear, which becomes the dominant mechanism at further stages, is controlled by the hardness of the cutting material