Kurşun asit akülerde jel elektrolit kullanımı
Gelled electrolyte usage on lead acid batteries
- Tez No: 342611
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Kimya, Energy, Chemistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada kurşun asit aküler için kullanılabilecek yapıda polisiloksan sol-jel yöntemiyle sentezlenmiştir. Fumed silika temelli, sodyum silikat temelli ve polisiloksan temelli jel elektrolit sistemleri hazırlanarak sistemlerin elektrokimyasal çalışmaları ve akü testleri gerçekleştirilmiştir. Öncelikle dönüşümlü voltametri çalışmalarında kullanılacak uygun tarama hızı 20 mV.s-1 olarak belirlenmiştir. Elektrokimyasal yöntemler kullanılarak jel oluşturmak için optimum fumed silika (kütlece % 6, hacimce % 66), sodyum silikat (kütlece % 54,6, hacimce % 61,5) ve polisiloksan derişimleri (kütlece % 24.5, hacimce % 63,3) belirlenmiştir. Daha sonra bu uygun bileşimlerde jel elektrolitler kullanılarak akü prototipleri hazırlanmış ve bu prototipler akü testlerine tabi tutulmuştur. Ayrıca hem fumed silika hem de sodyum silikat içeren hibrit jel sistemleri hazırlanarak elektrokimyasal çalışmaları ve akü testleri gerçekleştirilmiştir. Hazırlanan jel ajanlarının sülfürik asit içerisindeki optimum derişimlerinin saptanması için dönüşümlü voltametri (CV) ve elektrokimyasal empedans spektroskopisi (EIS) kullanılmıştır. Uygun jel elektrolit sistemlerinin deşarj kapasitelerini belirlemek için dönüşümlü şarj-deşarj (akü testi) tekniği kullanılmıştır. Farklı jel elektrolit sistemleri bu yöntemlerle birbirleri ile karşılaştırılmıştır. Uygun jel elektrolit sistemleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, polysiloxane which could be used for lead acid batteries as a gelled electrolyte was synthesized by sol-gel method. After the preparation of fumed silica, sodium silicate and polysiloxane based gel electrolytes, electrochemical tests and cyclic charge-discharge tests were carried out. Firstly, suitable scanning rate was determined as 20 mVs-1 for cyclic voltammery method. Optimum concentration of fumed silica(m/m %6 and v/v %66), sodium silicate (m/m %54,6 ve v/v %61,5) and polysiloxane (m/m %24.5 v/v % 63,3) based gelled electrolytes were determined by electrochemical methods. Then, cyclic charge-discharge tests were carried out for battery prototypes which were assembled with suitable amount of geling agents. In addition, both sodium silicate and fumed silica containing hybrid gel system was prepared and then, investigated by electrochemical methods and battery tests. Cyclic voltammetry (CV) and electrochemical impedance spectroscopy (EIS) methods were used for determine the appropriate concentration of geling agents in sulfuric acid. And cyclic charge- discharge technique (battery test) was used for determine the discharge capacity of different battery prototypes. Finally, different gelled electrolytes were compared with these methods and suitable gelled electrolyte systems were determinated.