Tek serbestlik dereceli bir yürüme ortezinin tasarımı ve üretimi
Design and production of a single degree of freedom walking orthosis
- Tez No: 342713
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜR KİLİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tez yürüme engelli hastaların günlük yaşamlarında yürümesine yardımcı olacak ve/veya rehabilitasyon süreçlerinde kullanılabilecek bir dış iskeletin tasarımı ve üretimini amaçlamaktadır. Dış iskelet, tek serbestlik derecelidir. Mekanizma hareketinin insan yürüyüşünün kalıplarına (walking pattern) olabildiğince benzemesi için kam mekanizması kullanılmasına karar verilmiştir. Dış iskelet mekanizmasının tasarımında kullanılacak kam profillerini elde etmek için insan yürüyüşünü taklit eden bir robot uygulamasının verileri kullanılmıştır. Farklı yürüme kalıplarına göre kam profili üretebilen bir algoritma doğal kübik spline yöntemi kullanılarak oluşturulmuş ve MATLAB kodları yazılmıştır. Hesaplanan kam profilleri geometrik olarak optimize edildikten sonra dış iskelet mekanizmasının katı modeli bir CAD programı yardımı ile tasarlanmış, son aşamada ise prototip üretimi gerçekleştirilmiştir. Sonuç bölümünde üretilen prototipin çalışma durumu tartışılarak iyileştirme için öneriler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to design and manufacture an exoskeleton which will help patients with mobility impairment to walk in their daily life and / or can be used in their rehabilitation process. The exoskeleton has single degree of freedom. In order to make movements of the mechanism as similar to human?s gait patterns as possible, it has been decided to use a cam mechanism. The data set of a robot application that mimics the human gait has been used to get convenient cam profiles which will be used in the design of the exoskeleton leg mechanism. An algorithm which is capable of producing cam profiles for different walking gaits has been generated by using natural cubic spline method and its MATLAB codes. After the calculated cam profiles have been optimized by geometrically, the solid model of the whole exoskeleton mechanism was generated by a CAD program. In final process, a prototype has been produced. In conclusion section, some proposes have been made to improve the approach by working conditions of the prototype.