Anlamsal web üzerinde çoklu etmen tabanlı öneri sistemi
Multi-agent based recommendation system over semantic web
  1. Tez No: 342716
  2. Yazar: ZEHRA GÜL ÇABUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ DİKENELLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Öneri sistemleri, kullanıcıya ilgisini çekecek kavramların önerilmesini sağlamak için gerekli olan yazılım araçları ve teknikleridir. Bu yüzden, kullanıcı ve içerik bilgisi öneri sistemi tarafından çok iyi analiz edilebilmeli ve gerektiğinde zenginleştirilebilmelidir. Daha önceki çalışmalarda, kullanıcı ve içerik bilgisini farklı şekillerde sisteme katan birçok öneri yöntemi ortaya atılmıştır. Ancak bu yöntemlerden her biri kendilerine özgü problemler barındırmaktadır. Bunu çözmek için literatürde hibrid yaklaşımlar ortaya atılmıştır. Hibrid yaklaşımlarda, farklı öneri yöntemlerinin birlikte kullanımı önerilmekte ve bunun öneri sistemlerinin başarısını artırdığı ifade edilmektedir. Bu çalışmada, farklı öneri yöntemlerini homojen bir şekilde yönetebilecek ve bunu yaparken dış kaynaklarda tanımlı veriyi sisteme dahil edecek bir yaklaşım ortaya konmuştur. NTC Aktivasyon Yayılımı olarak ortaya konan bu yaklaşım, tanımlanan iki tip aktivasyon enerjisi ve yayılım süreci ile var olan
Özet (Çeviri)
The aim of a recommendation system can be generalized as anticipating the items that users may be interested in. Therefore, they should be capable of using any kind of information about users and items, they also should be able to enrich data when it is necessary. Researchers have proposed a variety of techniques for performing recommendation, including content-based, collaborative, knowledge- based and other techniques that incorporates user and item information in different ways. However, each of these technique have their own problems. In order to solve problems of each technique and increase the success of the recommendation systems, these methods have sometimes been combined in a hybrid approach. In this study, an hybrid approach has been proposed that allows managing different recommendation techniques in a homogenous way, thus retrieving related data which has been defined in external data sources. This approach, namely NTC Spreading Activation, which is inspired from existing Spreading Activation algorithms identifies two types of activation energy to be able to both include different recommendation techniques and retrieve related data from different sources. This approach works on a