Bilgi toplumuna geçiş sürecinde uzaktan eğitimin rolü
The role of distance education in transition to knowledge society
- Tez No: 342717
- Danışmanlar: PROF. DR. ATA ÖNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu çalışmada, gelişmiş ülkelerce hedeflenen Bilgi Toplumunu şekillendirmede rol oynayacak olan uzaktan eğitim ve onun günümüzdeki en güçlü uygulaması sayılan Ağ Tabanlı Uzaktan Eğitim Modeli?nin toplumsal rolüne ilişkin kapsamlı bir inceleme yapılmıştır. Bilgi Toplumuna ulaşmada temel unsur olan eğitim ve öğrenim kavramlarının, uluslararası projeler ve politikalar doğrultusunda, sürekli gelişim gösteren internet teknolojisiyle bütünleşmesi araştırılmış, Avrupa Birliği ve Türkiye?deki uygulamalar ve sosyal sonuçları sorgulanmıştır. Çalışmanın sonunda, Türkiye?deki ağ tabanlı uzaktan eğitim üzerine genel ve eleştirel bir değerlendirmenin ardından, geleceğin en önemli kavramları olarak kabul edilen uzaktan eğitim ve teknoloji tabanlı öğrenim biçimlerine yönelik yeni düşünceler, politikalar ve araçlara da kısaca değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a detailed research has been done on redesigning the powerful role of Distance Education and Web Based Distance Education over Knowledge Society which is targetted by the developed countries. The integration of both, web based distance education and the concepts of education and learning as the essential components of knowledge society, with progressive internet technology has been researched through international projects and policies. Some existing implementations and their social impacts in European Union and Turkey have been questioned. After a general and critisized evaluation upon web based distance education system of Turkey, the new educational thoughts, policies and tools related to the distance education and technology based learning models, which they will still be considered as the most significant concepts the future, has been shortly discussed in the end of the thesis.