Kanatlı eti sektöründe tedarik zinciri yönetimi sorunları ve çözüm önerileri üzerine bir araştırma
A research on the supply chain management problems and solutions in the poultry meat sector
- Tez No: 342720
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN DEMİRBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Ziraat, Industrial and Industrial Engineering, Agriculture
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Tüm dünyada başta tavuk eti olmak üzere kanatlı eti üretimi ve tüketimi son 20 yılda hızlı bir artış göstermiştir. Türkiye?de de son yıllarda kanatlı eti üretimi ve tüketimi oldukça artmış ve Türkiye global düzeyde önemli üretici ülkelerden biri haline gelmiştir. Bu araştırmanın temel amacı kanatlı eti üreticisi firmalarla yapılan anketlerden elde edilen veriler doğrultusunda, kanatlı eti sektöründe tedarik zinciri yönetimi sorunlarını ve çözüm önerilerini ortaya koymaktır. Bu çerçevede sektörde tedarik zinciri yapısının ve tedarik zinciri yönetiminin incelenmesi de diğer amaçlar arasındadır. Bu amaçlar doğrultusunda, Türkiye genelinde 17 kanatlı eti üreticisi firma ile anket yapılmıştır. Araştırma sonucunda incelenen kanatlı eti üretici firmaların büyük bir bölümünün tedarik zinciri yönetimi konusunda bilgi sahibi ve tedarik zinciri yönetimi uygulamalarını gerçekleştiren firmalar olduğu belirlenmiştir. Üretici firmalar tedarikçi seçimlerinde en çok güvenilirliğe ve esnek davranabilme yeteneğine önem vermektedir. Tedarikçilerle yaşanan sorunların ise genel olarak düşük ile orta düzey arasında olduğu belirlenmiştir. Üretici firmalarla tedarikçiler arasında en önemli sorun fiyatlar konusundadır.
Özet (Çeviri)
Poultry meat and especially chicken meat production and consumption have shown a rapid increase in the last 20 years all over the world. Turkey?s poultry meat production and consumption increased significantly in the recent years and Turkey has become an important producer country globally. The main aim of this study is to identify the supply chain management problems and solutions in the poultry meat sector. In this context, to examine supply chain structure and the supply chain management are other aims of the study. For these purposes, 17 surveys have been carried out with poultry meat producer firms in Turkey. As a result of the study, it has been found out that the majority of poultry meat producer firms know the supply chain management and perform supply chain management applications. Producer firms consider reliability and ability to be flexible important while choosing their suppliers. Also, it has been found out that the problems with suppliers are between low and medium level in overall. The most important problem of producer firms about suppliers is pricing.