Patateste(Solanum tuberosum L.)in vitro fidelerden mini yumru üretiminde lif ve jel bazlı farklı toprak düzenleyicilerinin mini yumru verimine etkisi
The effects of soil conditioners with different fiber and gel basis on minituber yield of in vitro seedlings used in minituber production in potatoes (Solanum tuberosum L.)
- Tez No: 342731
- Danışmanlar: PROF. DR. ZİHİN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada 4 patates genotipine ( Marabel, Agria, Hermes ve Nif) ait meristem kökenli bitkicikler nodal çoğaltıma alınarak in vitro fide sayısı arttırılmıştır. In vitro fideler serada farklı yetiştirme ortamlarında (Toprak karışımı, Jel+Toprak ve Cocopeat+Toprak) dikilerek gelişen bitkiler yumru özellikleri bakımından değerlendirilmiştir. Çalışma sonuçlarına göre en yüksek mini yumru verimi ortalaması (12.9 g) Cocopeatli yetiştirme ortamında görülmektedir. Genotipler arasında ise Nif çeşidi daha yüksek yumru verimi ortalamasına (13.2 g) sahiptir. Yumru sayısı ortalamaları bakımından yine Cocopaetli yetiştirme ortamındaki patates bitkileri (3.7 adet), kontrol (toprak karışımı) ve Jel ortamındaki yumru sayılarından istatistiki olarak yüksek bulunmuştur. Tek yumru ağırlığı bakımından ise toprak ortamında (4.1 g), ve Cocopeat (3.7 g) ortamında yüksek ortalamalar elde edilmiştir. Toprak karışımlı yetiştirme ortamı yüksek ortalama (4.1 g) vermesine rağmen Cocopeatli ortamdan istatistiki olarak farklı bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, plantlets originated from meristem cultures of 4 potato genotypes (Marabel, Agria, Hermes and Nif) were micropropagated in vitro by using the nodal culture. Seedlings obtained in vitro were planted in 3 different growth media (Soil mixture, Gel+soil and Cocopeat + soil) and the plants developed were observed for tuber yield characteristics. Based on the results obtained, the highest mean for minituber yield (12.9 g) was found for Cocopeat medium. Among the genotypes variety Nif, appeared to have the highest mean (13.2 g) for tuber yield. The medium containing Cocopeat had higher mean (3.7) than that of control (Soil mixcure) and Gel +soil medium in terms of tuber number. Cocopeat medium had higher single tuber weight (3.7 g) along with the growing medium containing soil mixture (4.1 g). Although the medium containing soil mixture had highest mean (4.1 g), this was not significantly different from the mean of the Cocopeat medium.