Organik etlik piliç karma yemlerine ilave edilen yonca ununun performans ve et kalitesi üzerine etkileri
The effects of alfalfa flour on performance and meat quality of organic broilers
  1. Tez No: 342730
  2. Yazar: KAĞAN TAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN KIRKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada, organik sistemde yetiştirilen yavaş gelişen etlik piliçlerin (Hubbard Red JA) karma yemlerine %5 ve %10 düzeylerinde ilave edilen yonca ununun performans, kesim özellikleri, et kalitesi ve kan parametreleri üzerine etkileri incelenmiştir. Denemede karışık cinsiyette toplam 225 adet hayvan kullanılmıştır. Denemenin ilk günü kuluçkahaneden satın alınan civcivlere kanat numarası takılarak tartılmış ve rasgele olmak üzere 3 gruba ayrılmışlardır. Gruplar, 5 tekerrür ve her tekerrürde 15 adet olmak üzere, toplam 75?er adet civcivden oluşturulmuştur. Çalışmada etlik piliçlerin performans, kesim özellikleri, et kalitesi ve kan parametreleri incelenmiştir. Deneme sonunda canlı ağırlık, canlı ağırlık artışı, yemden yararlanma, oransal abdominal yağ, pankreas, bezel mide, taşlık ve duodenum ağırlıklarında önemli farklılıklar saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects that mixed feeds containing 5% and 10% alfalfa flour have on performance, carcass characteristics, meat quality and blood parameters were investigated. A total of 225 animals of mixed sex were used in the experiment. On the first day of the experiment, chickens purchased from hatcheries, with the wing number attached, were weighed and randomly divided into 3 groups, 5 replicates of 15 chicks each repetition and each group consisted of 75 chicks. In this study, the broiler?s performance, carcass characteristics, meat quality and blood parameters were investigated. At the end of the experiment, live weight, live weight gain, and the feed conversion ratio, the proportional abdominal fat, pancreas, stomach, gizzard and duodenum showed significant differences in weight.