Patateste (Solanum tuberosum L.) tohumdan üretim teknikleri ile in vitro üretim tekniklerinin mini yumru performanslarının karşılaştırılması
Comparison of mini tuber performances of seed production techniques and in vitro production techniques in potato (Solanum tuberosum L.)
  1. Tez No: 856656
  2. Yazar: FİLİZ KAÇMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSÜM ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bitki Islahı ve Genetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Çalışma Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümünde geçekleştirilmiştir. Genetik materyal olarak 101 patates genotipi kullanılmıştır. Bu genotiplere ait in vitro fideler ile botanik tohuma ait fideler morfolojik ve verim özellikleri bakımından karşılaştırılmıştır. Sera denemesi tesadüf parselleri deneme deseninde 5 tekrarlı olarak gerçekleştirilmiştir. Bitki boyu (14,68 cm), yaprak sayısı (15,26 adet), yaprak eni (2,28 cm), yaprak boyu (3,42 cm) ve yaprak alanı (5,86 cm2) gibi morfolojik özellikler bakımından in vitro kökenli fideler gerçek tohumdan gelişen fidelere göre yüksek bulunmuştur. Yaprak indeksi bakımından iki fide tipi arasında fark bulunmamıştır. İki fide ortalamaları verim özellikleri bakımından karşılaştırıldığında yumru sayısı (3,58) vetek bitki verimi (14,54 g) bakımından in vitro kökenli fideler gerçek tohumlara göre yüksek ortalama vermiştir. Tek yumru ağırlığı, yumru eni ve yumru boyu bakımından her iki fide tipi arasında fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in the tissue culture laboratory and greenhouse of the Field Crops Department of the Agricultural Faculty of the Ege University. 101 potato genotype was used as genetic material in the study. In vitro seedlings and botanical seeds of 101 genotype were compared in terms of morphological and yield characteristics. Greenhouse trial was arranged in Completely Randomized Design (CRD) in 5 replications. In terms of morphological characteristics such as plant height (14.68 cm), number of leaves (15.26), leaf width (2.28 cm), leaf length (3.42 cm) and leaf area (5.86 cm2), in vitro seedlings had higher than the seedlings of true seed. There was no difference between the two seedling types in terms of leaf index. When the means of the two seedlings types were compared for mini tuber yield, in vitro plantlets had the highest mean for tuber number (3.58/plant) and single plant yield (14.54 g). There was no difference between the two seedling types in terms of single tuber weight, tuber width and tuber length.