Coupling of the thermal-hydraulic and neutronic calculations for bwrs
  1. Tez No: 34274
  2. Yazar: FATOŞ ARZU ALPAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TOMBAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Mühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
11 ÖZET Kaynar Su Reaktörlerde termal-hidrolik ve nötronik hesaplar arasında kuvvetli bir bağlaşım bulunur. Bir Kaynar Su Reaktörüne bu bağlaşım hesaplarını uygulamak için COBRA-IV bilgisayar kodu alt-kanal analizinde, WIMS-D/4 kodu makroskopik etkin tesir kesiti hesaplarında ve CITATION kodu asemble ve kor güç hesaplarında kullanılmıştır. Termal-hidrolik ve nötronik kodlar arasında iterativ bir metod uygulamak için COUPLE.FOR adında bir FORTRAN programı yazılmıştır. COUPLE.FOR bahse dilen kodlardan yararlandığı gibi bu kodlar arasında data transferi yapan ve girdi dosyalan hazırlayan ara programlar da kullanır.. Bağlaşım hesapları uygulamak için ilk adım tek boyutlu bir Kaynar Su Reaktörü asemblesi modellemek ve yakınsamış güç dağılımı ile makroskopik etkin tesir kesiterini elde etmektir. İki boyutlu Kaynar Su Reaktörü kor modelinde kullanılmak üzere etkin tesir kesitler homojenize edilir ve asemblenin ürettiği güce bağlı olarak tablolaştırılır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT There is a strong coupling between the thermal-hydraulic and neutronic calcula tions in BWR reactors. In order to perform these coupling calculations for a BWR reactor, the computer code COBRA-IV is used for subchannel analysis, WIMS- D/4 for macroscopic cross section generation, and CITATION for assembly and core power calculations. A FORTRAN program named COUPLE.FOR is written to perform an iterative method between the neutronic and thermal-hydraulic codes. COUPLE.FOR not only utilizes the codes considered, but also uses interface programs that transfer data and prepare input files for these codes. The first step in performing coupling calculations is to model a 1-D BWR assem bly and obtain its converged power profile and macroscopic cross sections. The cross sections are then homogenized and tabulated corresponding to the power generated by that assembly to be used for the 2-D modeling of the BWR core.