Strychnos alkaloitlerin sentezi
The Synthesis of strychnos alkaloids
- Tez No: 34273
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Ill ÖZET Bu çalışmada“Biyolojik Aktif Ulein Tipi îndol Alkaloitlerinin Sentezi”amaçlanmıştır. Şema 2, 3, 4, 5 ve 6'da verilen sentez planları doğrultusunda çalışmalar yürütülmüştür. Bileşik 54'den çıkılarak 4-amino-l-oksotetrahidrokarbazol türevlerine ulaşabilmek için uygun iminlerin sentezleri gerçekleştirilmiştir. Ancak iminlerin kararlı olmaması nedeniyle izole edilmeleri mümkün olmamıştır. Bundan dolayı hemen indirgenmeleri yapılarak aminlere dönüştürülmüşlerdir. Aminlerin aynı ortamda açillenmeleri sonucu kristal yapıda bileşikler (55, 56, 57, 61, 64) elde edilmiştir. Bu bileşiklerden birisinin (56) yapısı X- ışınları yöntemi ile aydınlatılmıştır. Tiyoketal grubunun uzaklaştırılması ise sadece benzenseleninik anhidrit ile başarılı olmuştur. Literatürde verilen diğer yöntemler ne yazık ki bu sistem için etkili olmamıştır. 4-Amino-l-oksotetrahidrokarbazol sentezi gerçekleştirildikten sonra moleküldeki eter grubunun alkole dönüştürülmesi için yapılan çalışmalar metoksi grubu varlığında literatürdeki tüm yöntemlere göre denenmiş, ancak başarısızlıkla sonuçlanırken, benziloksi grubunun katalitik hidrojenasyonla uzaklaştırılması mümkün olmuştur. Elde edilen alkol türevinin (59) sülfonat esterlerine dönüştürülmesi için yapılan tüm çalışmalar başarısızlıkla sonuçlanmıştır. Bu dönüşüm gerçekleştirilmiş olsaydı, bu tür bileşiklerden molekül içi nükleofilik sübtitüsyon reaksiyon ile tetrasiklik dasycarpidone iskeletinin sentezi gerçekleştirilmiş olacaktı.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY The aim of this study is to synthesize biologically active ulein-type of indole alkaloids. Scheme 2, 3, 4 and 5 show our synthetic plan. We have studied as to this synthetic view. Previously we have synthesized necassary imines starting from compound 54 in order to synthesize 4-amino-l-oxotetrahydrocarbazole derivatives. These imines were not stable and couldn't be isolated. Then they were reduced and converted to amines in the same medium. These amines were acylated and crystalline new compound were obtained (55, 56, 57, 61, 64). The structure of one of these compounds (56) was determined by X-ray crystallographic method. We have tried many different reagent to convert thioketal group to keton, but only benzeneseleninic anhydride gave successful result. None of the methods given in literature were successful for this system in order to remove thioketal group. We have synthesized 4- amino-1-oxotetrahydrocarbazole system, then conversion of ether functional group to alcohole was tried. Although conversion of methoxy group to alcohole was not succeeded, conversion of benzyloxy group was accomplished by catalytic method. We have tried to obtain sulphonate esters (66, 67, 68, 69) from this alcohole derivatives. This trials were failed, if these ester derivatives have been successfully synthesized then dasicarpidone skeloton could be obtained by intramolecular nucleophilic substitution reaction.