Comparison of different design scenarios used in coherent optical orthogonal frequency division multiplexing transmission systems
Koherent optik dikgen frekans bölmeli çoğullama iletim sistemlerinde kullanılan farklı tasarim senaryolarının karşılaştırılması
- Tez No: 342743
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL FİDANBOYLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
2000'li yılların başında başta İnternet olmak üzere artan veri talepleri bant genişliği ihtiyacını önemli ölçüde yükseltmiştir. Veri trafikleri her 3 yılda 5 kat artmaktadır. Bu sebeple omurga ağlar tıkanma sorunlarıyla karşı karşıya kalmaktadır. Kapasiteyi yükseltmek için araştırmacılar farklı yaklaşımlar üzerinde çalışmışlardır. Bu yaklaşımlardan birisi de Dalga boyu Bölmeli Çoğullamadır (DBÇ). Fakat bu sistemler, daha çok kanal kullanıp kanal aralığını düşürmek için oldukça pahalı dar bant optik yükselteçler ve oldukça keskin ve sabit lazerleri kullanırlar. Diğer yaklaşımlarsa sayısal işaret işleme (Sİİ) tekniklerine son derece bağımlı olan tek taşıyıcılı ve çok taşıyıcılı modülasyon teknikleridir. Dikgen frekans bölmeli çoğullama (DFBÇ), kablosuz haberleşmede yaygın olarak kullanılan çok taşıyıcılı bir modülasyon tekniğidir. DFBÇ modülasyonu, frekans seçmeli sönümlemeye karşı oldukça dirençli olan çok sayıda dikgen alt taşıyıcı içerir.1996 `da ilk kez önerilen optik DFBÇ (O-DFBÇ) direk algılamalı optik DFBÇ (DAO-DFBÇ) ve koherent optik DFBÇ (KO-DFBÇ) olmak üzere ikiye ayrılır. Koherent optik DFBÇ yüksek veri hızlarına ulaşmak için alternatif bir sistemdir.Bu tezde Koherent optik DFBÇ sistemlerinde kullanılan farklı tasarım senaryolarının performansları analiz edilmiştir. Benzetimler optik sistem tasarım yazılımı OptiSystem aracılığıyla, KO-DFBÇ de kullanılan çok sayıda tasarım senaryosu için farklı kodlama teknikleri, optik yükselteçler ve optik algılayıcılar kullanılarak yapılmıştır. Her bir durumda, benzetim sonuçları küme ve göz diyagramları ve bit hata oranı değerleri temel alınarak diğer durumlarla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the beginning of 2000s, the growing data needs, especially Internet traffic was driving the bandwidth demand dramatically. Data traffic increases 5 times in every 3 years. Thus, core networks are faced with bottleneck problems. To increase the capacity, researches are working on different approaches. One of these approaches is the wavelength division multiplexing (WDM). However, WDM systems need to use expensive broadband optical amplifier and highly sharp, fixed wavelength lasers to use more channels and decrease the channel spacing. Other approaches are based on both single carrier and multi-carrier modulation techniques which heavily depend on digital signal processing (DSP) techniques. Orthogonal Frequency Division Multiplexing Technique (OFDM) is a multi-carrier modulation technique which is widely used in wireless communications systems. OFDM modulation includes many orthogonally multiplexed subcarriers which are very robust to frequency selective fading.The optical OFDM (O-OFDM) which was first proposed in 1996 is divided into direct-detection optical OFDM (DDO-OFDM) and coherent optical OFDM (CO-OFDM) systems. CO-OFDM is an alternative system for achieving high data rates.In this thesis, the performance of different design scenarios used in CO-OFDM transmission systems are analyzed. The simulations are carried out by using OptiSystem, optical communication system design software for several CO-OFDM architectures using different coding schemes, optical amplifiers and optical detectors. In each case, the simulation results are compared with each other based on their output BER, constellation and eye diagrams.