Enterprise resource planning implementation in Turkish SMEs
Türk kobilerinde kurumsal kaynak planlama uygulamaları
  1. Tez No: 342744
  2. Yazar: AHMET SAFA KOCAAĞA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER FAHRETTİN DEMİREL, PROF. DR. SELİM ZAİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Günümüz ticaretinde, birçok firma için ERP sistemi geliştirmek maliyetleri düşürme, işlemleri geliştirme ve satışları arttırma imkânlarını sağlamasıyla firmaların ihtiyaçlarına cevap olma etkisini vermektedir. Her ne kadar ERP sistemleri kurumların temeli olarak belirtilse de, uygulamada, ERP sistemlerini geliştirmek yüksek başarısızlık oranları ve maliyetleri sebebiyle firmalara beraberinde pek çok zorluk getirebilmektedir. Bu tez Türkiye deki ERP uygulamaları üzerine olup, özellikle ERP kurulumları sırasında ve sonrasında yaşanan birçok problem ve sıkıntıların nedenlerini ve bunların aşılmasını sağlayacak önemli başarı faktörlerini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmamda kalifiye bilgiye sahip olma düşüncesiyle, 215 firmadan anket yolu ile veri toplandı. Bu araştırma ERP sisteminin kurulumundan sonra firmanın finansal ve finansal olmayan performansında nasıl bir değişim olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In today?s business for many companies, implementing an ERP system gives the impression that it is the answer to their needs because it holds the promise of decreasing costs, improving processes and increasing sales. Although ERP system has been referred to as the core of organizations, in practice, implementing an ERP system could bring many difficulties to the company because of its higher failure rate and costs. This thesis is about ERP implementations in Turkey and especially aims to search the causes of many problems/drawbacks during & after ERP implementations and some critical success factors (CSFs) to overcome those drawbacks. With the idea of getting qualified information, I collect data from 215 SME?S. This research also presents how firm financial and non-financial performance change after ERP implementation