Investigating the toxicity and genotoxicity of Büyükçekmece Lake, Çorlu and Ergene streams
Büyükçekmece Gölü, Çorlu ve Ergene derelerinin toksisitesinin ve genotoksisitenin araştırılması
  1. Tez No: 342742
  2. Yazar: ABDÜLKADİR YILDIZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA PETEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada Büyükçekmece gölü, Çorlu ve Ergene derelerinden su numuneleri alınıp, kirliliğin toksik ve genotoksik etkileri araştırılmıştır. Bu analizlerin yanında çeşitli fizikokimyasal analizler de yapılmıştır.. Yapılan bu analizlerle, İstanbul gibi bir megakentin en önemli içme suyu kaynaklarından olan Büyükçekmece gölündeki ve Türkiye'nin önemli havzalarından olan ve yoğun sanayinin olduğu Ergene havzasındaki Çorlu deresi, Ergene deresi ve bu iki derenin birleşmesinden oluşan Ergene nehrindeki kirliliğin sebep olduğu toksik ve genotoksik etkiler incelenmiştir.Yapılan incelemeler sonucunda Büyükçekmece gölündeki numunelerden TEM otoyolu köprüsünden alınan BL-2 örnekleme noktasında SOS IF değerinin iki mevsimde 1,2 den büyük olduğu yani genotoksik etkinin görüldüğü saptanmıştır. Bu noktada TU değeri 0-1 arasında görüldüğünden hafif toksik etki her mevsimde görülmüştür. Çorlu ve Ergene derelerinde ise özellikle sanayinin yoğun olduğu noktalarda toksik ve genotoksik etkiler saptanmıştır. Çorlu deresinde sanayi kirliliğine maruz kalmış CS-5 noktasında SOS IF değeri 2,4 ile 3,8 arasında, TU değeri ise 2,4 ile 4,1olarak görülmüştür. Bu da bu noktada hem toksik hem de genotoksik etkinin varlığını göstermektedir. Ergene deresinde ise yine sanayi atıksu girişiminin fazla olduğu ES 10 noktasında hem toksik hem de genotoksik etkiler saptanmıştır. Bu noktada SOS IF değeri 0,9 ile 2,2 arasında, TU değeri ise 1,7 ile 2,6 arasında görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, water samples were collected from Büyükçekmece Lake, Çorlu and Ergene streams after which they were analyzed for the toxic and genotoxic effects of the pollution. Besides these analyses, the samples were also analyzed physically and chemically. As a result of these analyses, the pollution level of Büyükçekmece lake, an important fresh water source for the megacity of Istanbul as well as the pollution in Ergene and Çorlu basins, one of the important and densely industrialized basins in Turkey have been measured together with the toxic and genotoxic effects of this pollution.As a result of the analyses, the samples taken from the BL-2 location of Büyükçekmece Lake near the TEM highway bridge have shown an SOS IF value that is greater than 1.2 in two seasons, thus showing genotoxic effects. The TU value at this location is between 0 and 1, and so it can be classified as mildly toxic in all the seasons. In the Çorlu and Ergene streams, toxic and genotoxic effects have been observed especially at locations subject to heavy industrial discharge. At the heavily industrially discharged location CS-5 of the Çorlu Stream, the SOS IF value has been measured between 2.4 and 3.8 while the TU value is between 2.4 and 4.1. This shows the existence of both toxic and genotoxic effects at this location. In the ES-10 location of the Ergene Stream where there is a heavy industrial discharge, both toxic and genotoxic effect have been observed. The SOS IF value at this location is between 0.9 and 2.2, while the TU value is between 1.7 and 2.6.