Numerical solution of identification problems for parabolic equations arising in biomechanics
Biyomekanikte ortaya çıkan parabolik denklemler için identifikasyon problemlerinin sayısal çözümü
- Tez No: 342747
- Danışmanlar: PROF. DR. ALLABEREN ASHYRALYEV, YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH SAİD ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu tezde, bir gözlem noktasında verilen overdeterminasyon koşullu bir parabolik denklem için sağ taraf identifikasyon problemi ele alınmıştır. Kılcal damarlarda gerçekleşen iki fazlı akışta ortaya çıkan problemin yaklaşık çözümlerini hesaplamak için yaklaşım derecesi bir ve iki olan kararlı fark şemaları kurulmuştur. Bu problem için hemen hemen koersiv kararlılık kestirimleri elde edilmiş ve nümerik sonuçlar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a right hand side identification problem for a parabolic equation with an overdetermined condition on an observation point is considered. A first and second order of accuracy stable difference schemes are constructed for obtaining approximate solutions of the problem that arises in two-phase flow in capillaries. Almost coercive stability estimates for this problem are established and numerical results are given.