On the numerical solution of a two dimensional elliptic-parabolic equation
İki boyutlu eliptik-parabolik diferansiyel denklemleri için lokal olmayan sınır değer problemlerin nümerik çözümleri
  1. Tez No: 342764
  2. Yazar: EMEL ZUSİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALLABEREN ASHYRALYEV, YRD. DOÇ. DR. OKAN GERÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu tezde, lokal olmayan sınır değer koşulundaki eliptik-parabolik denklemlerin çözümü için ikinci mertebedeki yakınlaşmaları olan fark şemaları ağırlıklı olmayan Hölder uzaylarında inşa edilmiştir. İyi konumlanmışlık ve koersatif eşitsizlikleri kurulmuştur. Ayrıca, sınır değer koşulları ile iki boyutlu eliptik-parabolik denklemlerin çözümü için sayısal yöntemler incelenmiştir. Dirichlet koşulu ve Neumann-Dirichlet koşulu ile verilen iki boyutlu sınır değer problemlerinin birinci ve ikinci mertebedeki yakınlaşması olan kararlı fark şemaları kurularak yaklaşık çözüme ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, second order of accuracy difference schemes for solving the elliptic-parabolic equations with nonlocal boundary condition are constructed in H¨older spaces without a weight. Well-posedness and coercive inequalities are established. Also, numerical methods for solving two-dimensional elliptic-parabolic equations with Dirichlet and Neumann-Dirichlet boundary boundary conditions are studied. We reached the approximate solution for two-dimensional nonlocal boundary problems with Dirichlet condition and Neumann-Dirichlet condition by constructing the first and second order of accuracy difference schemes.