Design of an electronic system for diagnosis of constipation
Kabızlık tanısı için bir elektronik sistem tasarımı
  1. Tez No: 342765
  2. Yazar: EREN MERT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SADIK KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Nüfusun yaklaşık yüzde yirmisi anüs ve rektumun fonksiyonel bozukluklarından etkilenmektedir. Kabızlığın iki genel kategorisi tanımlanmıştır, kolonik geçiş süresinin azalması (colonic inertia-kolonik tembellik) ve çıkış yerinde (anüste) engelleme (outlet obstruction). Kolonik tembellik dışkının kolon içerisinde yavaş ilerlemesine neden olur. Anüsteki engelleme ise rektumun tamamen boşalmasındaki zorluktur. Çalışmamızda, internal ve external anal sfinkter kaslarının fiziksel basıncını ölçmek için bir elektronik sistem tasarlanacaktır. Özel bir prob kullanılarak bio-sinyaller alınacaktır. Bu sinyaller yaklaşık 500 kat bir amfi katı ile yükseltilecek ve kişinin güvenliği için izole edilecektir. Daha sonra, sinyaller dijitale dönüştürülecek ve bilgisayara (PC) gönderilecektir. Bu bilgiyi alacak bir PC yazılımı programlanacaktır. Bilgi çizdirilecek, kaydedilecek ve tanı için izlenebilecektir.
Özet (Çeviri)
Approximately twenty percent of population is affected by functional disorders of the anus and rectum. Constipation is described with two broad categories, a decreased colonic transit time (colonic inertia) and outlet obstruction. Colonic inertia cause a slow transit of feces. Outlet obstruction is a failure of relaxation of the pelvic floor or anus during defecation. In this study, an electronic system will be designed to measure physical pressure of internal and external anal sphincters. The bio-signals will be taken by using a special probe. These signals will be amplified approximately 500 times by using an instrumentation amplifier and the signals will be isolated for safety of person. Then, the signals will be converted to digital and send to Personal Computer (PC). PC software will be programmed to get this data. The data will be drawn, saved and monitored for diagnosis of constipation.