Antibiotic resistance pattern of helicobacter pylori isolates from dyspeptic patients
Dispeptik hastalardan izole edilen helicobacter pylori suşlarının antibiyotik dirençliliği saptanması
  1. Tez No: 342763
  2. Yazar: ECEHAN ÖZGE SEVÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BARİK SALİH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Helicobacter pylori enfeksiyonu gastirit, peptik ülser, mide kanseri ve MALT lenfoma gibi gastrointestinal hastalıkların gelişimine yol açar. H. pylori eradikasyonu bu gibi hastalık durumlarını azalttığını göstermiştir, ancak tedavi rejiminin etkinliği gerilemektedir. Bu gerilemenin üçlü ilaç tedavisine dirençli H. pylori suşlarının ortaya çıkması nedeniyle olduğu gösterilmiştir. Bu antibiyotiklere dirençli H. pylori suşlarının prevalansı farklı coğrafi bölgeler arasında büyük ölçüde değişir. Amaçlarımız, H. pylori suşları klaritromisin direncinin gerçek zamanlı PZR ile tespiti, E-Test kullanarak metronidazol, klaritromisin ve amoksisilin dirençlerinin tespiti, cagA geninin belirlenmesi ve H. pylori eradikasyonunda bu antibiyotiklerin kullanımı hususunda klinisyenlere öneride bulunabilmek için veri analizinin yapılmasıdır. Gastrit hastalarından mide antral biyopsi örnekleri hızlı üreaz testi ve kültür yapmak için alındı. Daha sonrasında ureC ve cagA genlerinin PZR ile tespiti için koloniler toplandı ve DNA izole edildi. Klaritromisin direnci gerçek zamanlı PZR ile tespit edildi ve klaritromisin, metronidazol ve amoksisilin direnci E-Test kullanılarak tespit edildi. PZR sonuçlarına göre suşların %3'ü klaritromisin direnci gösterirken, MIC değerleri klaritromisine %44 ve metronidazole %12 direnç gösterdi, fakat amoksisiline direnç göstermedi. cagA geninin varlığı klaritromisin direncli ile ilişkili görülmektedir. Türk hastalardan izole edilen H. pylori izolatlarının metronidazole ve klaritromisine direnç gösterdiği ancak amoksisiline direnç göstermediği görüldü. E-Test'in rutin duyarlılık testine teknik olarak basit, güvenilir ve hızlı bir şekilde yardım ettiği görüldü.
Özet (Çeviri)
Helicobacter pylori infection leads to the development of gastrointestinal diseases such as gastritis, peptic ulcers, gastric cancer and MALT lymphoma. Eradication of H. pylori was shown to decrease the occurrence of such diseases however the efficacy of the therapeutic regimen is on the decline. This was shown to be due to the emergence of resistant H. pylori strains to the triple drug therapy (metronidazole, clarithromycin, amoxicillin). The prevalence of H. pylori strains resistant to these antibiotics varies widely among different geographic locations. Our objectives were to detect H. pylori strain resistance to clarithromycin by Real-Time PCR, to detect resistance to metronidazole, clarithromycin and amoxicillin using the E-Test, to detect cagA gene and to analyze the data and provide recommendation for clinicians in regards to the use of these antibiotics for eradication of H. pylori. Gastric antral biopsy samples from patients with gastritis were taken for rapid urease test and culture. Colonies were then collected and DNA was isolated for the detection of ureC and cagA genes using PCR. Resistance to clarithromycin was detected by real time PCR and to clarithromycin, amoxicillin and metronidazole using the E-test. PCR results showed that 3% of the strains were resistant to clarithromycin while the MIC values showed 44% resistance to clarithromycin and 12% to metronidazole but not to amoxicillin. The presence of cagA seems to be associated with resistant to clarithromycin. The H. pylori isolates from our Turkish patients showed resistance to metronidazole and clarithromycin but not to amoxicillin. The E-test seems to be technically simple, reliable and rapid which helps in routine susceptibility testing.