Cultivation and optimization of marine sponges with experimental design methods
Deneysel tasarım yöntemleriyle doğal deniz süngerlerinin kültüre edilmesi ve optimum şartlarının belirlenmesi
  1. Tez No: 342773
  2. Yazar: FUNDA ASKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL RIDVAN ÖZ, DOÇ. DR. ÖMER FAHRETTİN DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Biology, Bioengineering, Biotechnology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genetik ve Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Yapılan çalışmanın amacı; deniz süngerlerinin büyümesine olanak sağlayan bir biyosistem geliştirmek ve ortamın optimizasyonunu sağlamaktır. Optimizasyon faktörleri olarak; sünger büyüme hızı üzerinde basınç, ısı, ışık, besin konsantrasyonu gibi kantitatif faktörler kullanılmaktadır. Uygun bir büyüme ortamının geliştirilmesi, deniz süngerlerinin yaşaması ve biyokütle üretimini optimize etmek için gerekli en önemli konulardan biridir. Biyorektördeki sünger kültürü, denizin aksine maniplasyonlara izin vermekte ve bu değişiklikler büyüme oranını etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to develop a biotechnological process and mechanistic model for the living sponges and optimization of sponge?s medium .Such a growth model can be used to study the quantitative effect of factors such as pressure, light, current, temperature, nutrition source, nutrient concentration, or age on the growth rate of sponges. Development of a suitable growth medium is one of the most important issues to optimize the production of biomass. Cultivation of sponges in a bioreactor allows manipulations of the sponge diet that are not possible in the sea, and thus changes of the growth rate.