Development of an electrochemical DNA biosensor for detection of genetic mutations
Genetik mutasyonların tesbiti için elektrokimyasal DNA biyosensörü geliştirilmesi
  1. Tez No: 342772
  2. Yazar: FİRDEVS KOKKOKOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ŞENEL, DOÇ. DR. M. FATİH ABASIYANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genetik ve Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Meme kanseri, tüm kanser vakalarında yaklaşık %22 lik oranda kadınlarda en sık görülen üçüncü kanser türüdür. Yakın zamanda meme kanseriyle ilişkili çeşitli protein ve genetik biyomarkerlar kullanılmaya başlanıldı. Meme kanseri için hızlı ve duyarlı bir tanı araçları hem yokluğu nedeniyle, hastalığın başlangıç sürecinde tesbiti yapılamamakta; ki erken tehşis kanser tedavisinde kritik bir noktadır.Tezimin temel amacı elektrokimyasal tabanlı DNA biosensor dizaynı ve inşaasıdır. Meme kanseriyle bağlantılı genetic biyomarkerlar elektrokimyasal tabanlı biosensor yüzeylerinde, herhangi bir işaretleyi olmadan çalışıldı ve hızlı yanıt vermeye uygun olarak ve yüksek hassasiyete sahip sonuçlara ulaşıldı. Elektrot yüzeyi geliştirirken, iki farklı immobilizasyon yöntemi geliştirildi. Her iki yöntemde de meme kanseriyle bağlantılı BRCA1 geninde yer alan mutasyon tesbitine yönelik başarılı sonuçlar elde edildi. Çalışmanın ilk bölümünde, biyosensor yüzeyi geliştirilirken ferrocene çekirdekli PAMAM dendrimerinin üç farklı jenerasyonu kullanıldı ve bu geliştirilen yüzeyler DNA immobilizasyonu, hibridizasyon assayları ve mutasyon tesbiti amacıyla kullanıldı. Çalışmanın ikinci kısmında ise yüzey geliştirilirken biyotin ve avidinin birbirlerine karşı olan yüksek etkileşimi kullanıldı ve yine bu yüzeylerde mutasyon tesbitine yönetik çalışıldı. Geliştirilen biyosensörlerin hassasiyetin anlamak amacıyla, uyumlu olmayan DNA sekanslarıyla yüzeye muamele edildi. Elde edilen sonuçlara gore, meme kanserinin teşhisinde önemli rol oynayan BRCA1 genindeki mutasyon tesbitinin, geliştirilen biyosensörlerle hızlı ve hassas bir şekilde gerçekleştirilebileceği göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is the third most common cancer in women with about 22% of all cancer incidences arise from breast cancer. Recent several biomarkers have been associated with the disease and these include protein and genetic markers. Due to the absence of both rapid and sensitive diagnostic tools for breast cancer, it cannot be detected in its early stage which is the most crucial point in treatment.The main goal of this thesis was construction of electrochemical based DNA biosensors. The breast cancer related genetic biomarkers were evaluated by electrochemical based biosensor surface and these cancer markers were investigated Two different immobilization techniques were investigated while developing the electrode surface. Both types of sensors were employed successfully in the current study for the detection of gene (BRCA1) biomarker related to breast cancer. In the first work pack, sensor surface development was studied in three different generations of ferrocene-cored PAMAM dendrimers to validate the effectiveness of various surface chemistry methods for DNA immobilisation and hybridization assays. In second work pack, the electrode surface was prepared by avidin -biotin interaction. The specificity of the developed surfaces for DNA immobilization was validated through performing DNA hybridization assay and non-specific interactions between control probe surface and detection probe. The obtained results in the main researches of the study have demonstrated a promising future through the sensor technology for the diagnosis of breast cancer at early stage without a difficulty tools due to the rapid and sensitive detection of genetic biomarkers.