Matrix groups of low degrees over rings connected with small fields
Küçük cisimlerle bağlantılı ringler üzerinde düşük dereceli matris grupları
  1. Tez No: 342774
  2. Yazar: HASAN ESER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EVGENII BASHKIROV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu tezin amacı bazı matris gruplarını 3 elemanlı cisimlerle bağlantılı değişmeli halkalar üzerinde çalışmaktır. Tezin ana sonucu söz konusu olduğunda derecesi 2 olan özel lineer gruplarının 3 elemanlı sıfır böleni olan ikinci dereceden cisim genişlemesi üzerindeki ilişkisidir. Matrislerin özel bir çeşidi olan Transveksiyonlar ana sonucu elde etmek için temel araç olarak kullanıldı. Çözülebilir gruplara tamsayılar halkası üzerinde derecesi 2 olan özel lineer gruplarını modül 3^{k} ya göre örnek vererek değerlendirdik.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to study several matrix groups over commutative rings which are connected with the field of three elements. The main result of the thesis is concerned with the special linear group of degree 2 over the quadratic extension of the field of three elements that has zero divisors. The matrices of special kind, transvections, are used as the main tool for establishing main result. Also we consider the special linear groups of degree 2 over the rings of integers modulo 3^{k} as an example of solvable groups.