Qualitative and quantitative detection of milk powder in UHT and pasteurised milk
UHT ve pastörize sütlerde nitel ve nicel süt tozu tayini
- Tez No: 342800
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA FATİH ABASIYANIK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
 - Yıl: 2013
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Fatih Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Genetik ve Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 86
Özet
Süt vücudun bebeklikten yaşlılığa kadar olan dönemde gelişmesi ve hastalıklardan korunması için gerekli olan besin maddelerini içermektedir. Süt tüketimine verilen önem her geçen gün artmakla birlikte bazı endişe ve tartışmalar da söz konusu olabilmektedir. Çiğ süt üreticileri UHT ve pastörize süt üretiminde ithal süt tozu kullanıldığını ve bunun sonucunda zor durumda kaldıklarını, içme sütü üreticileri süt tozu kullanmadıklarını iddia etmektedirler. Tüketiciler ise süt tozu kullanılıyor ise etiketinde belirtilmesini istemektedirler. Bu çalışmada UHT ve pastörize süt üretiminde süt tozu kullanılıp kullanılmadığının kullanılıyor ise ne oranda kullanıldığının tespit edilebilmesi amacıyla yeni bir analitik HPLC yöntemi geliştirildi. Araştırmamız örneklerin hazırlanması, protein tayini, ısıl işlem, hidroliz, filtrasyon ve HPLC analizleri olmak üzere beş aşamadan oluşmaktadır.Maillard reaksiyonu ürünü olan Furosin amino asidi indikatör olarak kullanılmıştır. Sonuçlar incelendiğinde süt tozu miktarları ile mg Furosin/100 g protein oranı arasında lineer bir ilişki olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The milk consists nutrients needed for development of the body from infancy to old age and protection of health. The importance given to the consumption of milk is increasing with each passing day. But, there are some concern and debate about drinking milk sector. Although drinking milk manufactures declare that drinking milk is produced from raw milk, raw milk producers claim that drinking milks contain milk powder and this practice economically damages them. Besides, consumers want be specified on the label if milk powder is used. In this study, a novel analytical HPLC method that used qualitative and quantitative detection of milk powder in UHT and pasteurized milk was developed. The research consists five steps: sample preparing, protein content determination, thermal treatments, hydrolysis, filtration and HPLC determination. Furosine , a Maillard reaction product, was used as an indicator of milk powder. The results indicated there is a linear interaction with milk powder concentration and mg Furosine/100 g protein.