Synthesis & characterization of magnetic hydrogels and spinel nanocomposites
Manyetik hidrojellerin ve spinel nanokompozitlerin sentezi ve karakterizasyonu
  1. Tez No: 342810
  2. Yazar: ÜMRAN KURTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDÜLHADİ BAYKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışmasında, manyetik hidrojeller ve spinel nanokompozitler olmak üzere iki ana başlık altında çalışılmıştır. Dört farklı manyetik hidrojel ve beş farklı manyetik spinel nanokompoziti olmak üzere toplamda dokuz farklı manyetik nanokompozit sentezlenmeye çalışılmış ve sentezlenen ürünlerin yapısal, spestroskopik, morfolojik, manyetik ve elektriksel özellikleri detaylı bir şekilde incelenmiştir.Çapraz bağlı poliakrilamid hidrojelinin içerisine BaFe12O19, CoFe2O4, NiFe2O4 ve Fe3O4 metal nanapartikülleri hapsedilerek polimerik jele manyetik özellik verilmeye çalışılmıştır. CoFe2O4, NiFe2O4 ve Fe3O4 metal nanoparçacıkları jelin içerisinde sentezlenmiş olup, BaFe12O19 metal nanoparçacığı ise jelden ayrı olarak sentezlenip sonradan jele katılmıştır.Spinel manyetik nanokompozit olarak ise Polianiline-Co0.5Mn0.5Fe2O4 (PANI- Co0.5Mn0.5Fe2O4), Polietilenglikol(1000)-CoFe2O4 (PEG-CoFe2O4), Setiltrimetil amonyumbromür-CoFe2O4 (CTAB-CoFe2O4), Polivinilpyrolidone-CoFe2O4 (PVP-CoFe2O4), Polivinilpyrolidone-MnFe2O4 (PVP-MnFe2O4) sentezlenmiştir. Spinel ferritlere farklı yöntemler in situ polimerleşme, polimeri direk olarak aşılama, ya da CTAB gibi surfaktan kullanarak stabilite kazandırılmış, aglomerasyonu önlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this master thesis two main subjects have been studied including magnetic hydrogels and magnetic spinel nanocomposites. Four different magnetic hydrogels and five different magnetic spinel nanocomposites have been tried to synthesize and the structural, spestroscopic, morphological, magnetic and electrical properties have been analyzed of synthesized products in detail.BaFe12O19, CoFe2O4, NiFe2O4 and Fe3O4 have been embedded into crosslinked polyacrylamide hydrogel giving rise to them magnetic property. CoFe2O4 and Fe3O4 nanoparticles have been synthesized inside the gel directly whereas NiFe2O4 and BaFe12O19 have been synthesized separately and then added into polyacrylamide gel.As spinel nanocomposites; Polyaniline-Co0.5Mn0.5Fe2O4(PANI- Co0.5Mn0.5Fe2O4), Polyethylenethyleneglycol(1000)-CoFe2O4(PEG-CoFe2O4), Cetyltrimethylammoniumbromide- CoFe2O4 (CTAB- CoFe2O4), Polyvinylpyrrolidone- CoFe2O4 (PVP- CoFe2O4 ), Polyvinylpyrrolidone-MnFe2O4 (PVP-MnFe2O4) have been synthesized. Spinel ferrites of nanocomposites have been synthesized successfully by preventing agglomeration and making them more stable with different techniques such as in situ polymerization, grafting to polymerization or sol-gel auto combustion method.