The effect of molasses, urea and epiphytic fermentative mixed bacterial culture as additives on loboratory scale grass silage fermentation process and silage quality analysis
Katkı maddesi olarak melas, üre ve epifik fermantatif bakteriyel karışık kültürün laboratuvar ölçekli ot sılaj fermentasyon prosesi üzerine etkisi ve sılaj kalitesinin analizi
  1. Tez No: 342811
  2. Yazar: WARIS MEHMOOD
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİDEM AKÇA GÜVEN, DOÇ. DR. MUSTAFA FATİH ABASIYANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genetik ve Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Silaj taze yem kıtlığı olduğu dönemlerde ruminantlar hayvanlar için alternatif yem malzemesi olarak kullanılabilmektedir. Silaj yapmanın amacı taze yem malzemesinin yılın düğer dönemlerinde de bozulmadan besin değerini korumaktır. Silaj prosesi işlenilen bitkinin nem içeriği, kuru madde, protein ve organik madde muhtevası gibi özellikleri yanında pH, sıcaklık ve anaerobik koşullar da etkiler. Kötü fermentasyon koşulları fazla süzüntü suyu oluşumuna ve bu şekilde ürünün besin değerinin kaybolmasına ve hayvan besini olarak kullanılamayacak imha edilmesi gereken bir atık oluşumuna sebep olabilir. Bu sebeple ürünün silaj olarak üretilmek üzere işlenmesi için fermentasyon prosesine etki eden katkı maddeleri, tanecik büyüklüğü gibi faktörler yanında, depolama, deponun yönetimi, paketleme gibi işletme özelliklerinin de iyi anlaşılması gerekir. Bu şekilde elde edilen ürünün besin değeri korunabilir. Bu çalışmada silaj kalitesini arttırmak amacıyla katkı maddelerinin etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla melas, üre ve laktik asit bakteri kültürü temsil edici katkı maddesi olarak test edilmiştir. Her birinin kontrol setine karşılık 3 replikası olan 3 farklı sette söz konusu katkı maddeleri için laboratuar ölçekli deney sistemleri oluşturulmuştur. Deney setlerinden elde edilen bulgular melas, üre ve laktik asit bakteri kültürünün katkı maddesi olarak kullanılması durumunda silaj kalitesinin pH, kuru madde, nem, protein ve organik asit içeriği bakımından iyileştiğimi göstermiştir
Özet (Çeviri)
Silage is considered as alternative feed stuff for the ruminants animals during the season of fresh forage scarcity. The goal of making silage is to preserve as much as the original nutritive value of the crop as possible so that it can be fed throughout the year. Many factors affect the ensiling process such as moisture, dry matter, crude protein, organic matter content of the plant and ensiling conditions such as temperature, pH and anaerobiosis Poor fermentations can lead to excessive run off, loss of nutrients, and production of spoiled silage that is no longer fit for feeding and must be disposed of. Understanding the fermentation process and how it interacts with management factors such as silo packing speed, silage pack density, type of additive used, chop length, silo management during storage, and silo management during feed-out should help us to minimize nutritive losses during fermentation. In this study, the influence of additives to improve silage quality was investigated. For this purpose, molasses, urea and lactic acid bacteria inoculants were tested as representative additives. 3 sets of lab-scale experiments to test those additives were planned having each 3 replicates versus control. Results indicated that applying different additives like molasses, feed grade urea and fermented juice of epiphytic lactic acid bacteria can significantly increase the quality in terms of pH, dry matter content, moisture content, crude protein degradability and organic acids production.