Mixed integer programming for curriculum development: An application to Fatih University Industrial Engineering Department
Karma tamsayılı programlama ile müfredat geliştirme: Fatih Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü uygulaması
- Tez No: 342813
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜR UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Eğitim ve Öğretim, Mühendislik Bilimleri, Industrial and Industrial Engineering, Education and Training, Engineering Sciences
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Müfredat tasarlama ve geliştirme, verilecek derslerin ve ders içeriklerinin belirlenmesi, derslerin atanacakları dönemlerin tespit edilmesi vb. çalışmalardan oluşur. Bu çalışma müfredattaki derslerin semestrelere atanması problemini konu edinmektedir. Bu tezde, mevcut problemi çözmek ve müfredat yerleşimini iyileştirmek için yeni bir karma tamsayılı programlama modeli geliştirilmiştir. Önerilen bu model literatürde bilinen iki optimizasyon yönteminin, dengeli akademik müfredat problemi (BACP) ve genelleştirilmiş kuadratik atama problemi (GQAP), entegrasyonu ile oluşturulmuştur. Bu model bir yandan derslerin atandıkları semestrelerdeki iş yükünü dengelerken diğer yandan ilişkili dersleri birbirine yakın atamayı hedeflemektedir. Önerilen modeli daha iyi bir şekilde açıklamak için, model Fatih Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü Lisans Müfredatına uygulanmıştır. Bu amaçla, müfredattaki derslerin birbirleri arasındaki ilişkileri araştırılmış, derslerin ön-şart koşulları incelenmiş ve Avrupa Kredi Transfer Sistemi skorları kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Curriculum development and design represent the activities such as determination of courses, their content and objectives, assignment of the courses to semesters etc. This study is based on the problem of assignment of the courses to academic terms. In this thesis, a new mixed integer linear programming model is developed to solve the problem of designing academic curricula. The proposed model is a combination of two known optimization method, balanced academic curriculum problem (BACP) and generalized quadratic assignment problem (GQAP). The model aims at assigning relevant courses to consecutive periods in a way that academic load of each period is balanced and prerequisite conditions are satisfied. In order to better explain theproposed model, it is practiced to Fatih University Industrial Engineering Undergraduate Curriculum. For this purpose, the correlations between each course in the curriculum are surveyed, prerequisite relation is examined and European credit transfer and accumulation system score are utilized to determine the model parameters.