A transportation application on route and mode choice in Istanbul by using discrete choice methods
Kesikli seçim modelleri ile İstanbul daki bir pilot bölgede ulaşım rotası ve araç tipi seçimi için bir uygulama
  1. Tez No: 342812
  2. Yazar: YASEMİN POLAT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM COŞGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Ulaşım, Industrial and Industrial Engineering, Transportation
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Günlük yaşamda önemli bir role sahip olan seyahatler, ulaşım türü ve rota seçimi ile ilgili verilen kararlar sonucu şekillenmektedir. Rota ve araç seçim problemi, birçok parametrenin değerlendirilerek, bireysel fayda enbüyüklemesinin sağlanabilmesine yönelik oldukça kompleks bir problem olup, oluşturulacak modelin verimliliği, bireysel araç ve rota seçimi davranışının gerçekçi olarak yakalanabilmesine bağlıdır. Çünkü insan davranışı genellikle karmaşıktır ve altında yatan seçim mekanizmalarının anlaşılması oldukça zordur. Seçim davranışının belirlenmesinde tüketici tercih modelleri yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmanın amacı İstanbulda belirlenmiş olan bir yol ağındaki araç ve rota seçim problemini modellemektir.Böylece, anketle elde edilen gerçek veriler kullanılarak istanbul ulaşımı için bir tüketici tercih modeli geliştirilmiştir. İstanbul' da seçilen pilot bölgeler arasında bir yerden bir yere giderken hangi ulaşım aracının ve ulaşım güzergahının seçileceğine karar verilmesi amaçlanmıştır. Seçim aşamasında yolcu açısından maksimum faydayı sağlayan rota ve ulaşım araçlarının seçilmesi, yolculuk süresi, maliyet, trafik yoğunluğu, ulaşım araçlarının konforlu olması, yolcu karakteristik özellikleri, vb. birçok kriter göz önünde bulundurularak karar verilmiştir. Model oluşturulduktan sonra sonuçlar analiz edilip değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Trips take an important role of daily life which are modelled according to decisions about route choice and mode choice. The mode and route choice is a complex problem with many parameters to maximize the individual benefit, the effectiveness of a mode and route choice model depends on well-understanding of the choice behaviour. Because human behaviour is complex and diffucult to understand the underlying choice mechanism and reasoning. Identifying the human behavior, discrete choice models are commonly used. The purpose of this study is to model the mode and route choice problem of an important network defined in İstanbul with Multinominal Logit and C-logit model. So that, a consumer choice behavior model developed for İstanbul transportation by using the real data gained by survey. The aim is to decide on the transportation modes and route between the selected pilot areas in İstanbul while going from one area to the other. In this choice phase, we considered too many criteria such as transportation time, cost, traffic intensity, comfortability of the transportation mode, passenger characteristics, etc. to decide on the alternative route and mode having maximum utility. After constructing a model, we analyzed and discussed the results.