İki harici ve altı dahili aboneden oluşan otomatik telefon santralı tasarımı ve gerçekleştirilmesi
Design and construction of a private branch exchange which has two external and six internal subscribers
  1. Tez No: 34283
  2. Yazar: İLYAS GÖZÜBATIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK GEÇİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
rv ÖZET Bu tez çalışması, 2 harici ve 6 dahili aboneden oluşan otomatik telefon santralının tasannu ve gerçekleştirilmesinden ibarettir. Tasannu yapılan ve gerçekleştirilen telefon santralı, normal fonksiyonlara ilaveten aşağıda belirtilen özelliklerede sahiptir. i- Santrala gelen fax veya telefon çağn sinyali otomatik olarak algılanarak ilgili aboneye yönlendirilmektedir. ii-Santralın bulunduğu hattı arayan kişi eğer santral cevap vermezse, isteğe bağlı olarak telesekretere not bırakabilir veya notu alabilir. iii-Özel bir kod çevrilerek, santralın bulunduğu ortamdaki herhangi bir cihazın uzaktan çalıştırılması, santral özelliklerine eklenmiştir. Telefon santralının ana kumandası 8 bitlik bir mikro denetleyici 8 KByte'lık bir EPROM, abonelerin görüşebilmelerini sağlayan 8x12 çapraz anahtarlayıcı ve aynrıca sesi kaydeden telesekreter devresinden oluşturulmuştur. Santralın her aboneye aynı anda hizmet verebilmesi için. program state (durum) lardan oluşturulmuştur. Her abonenin hangi durumda olduğu ve bir sonra ki durumun ne olacağı sürekli olarak gözlem altında tutulmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis consists of the design and implementation of a Private Automatic Branch Exchange (PABX) which has 2 external and 6 internal subscribers. Other properties of the PABX are to distinguish automatically the coming signals which are either fax or telephone and if someone calls the PABX and in case of no answer then caller can leave a message to the telesecretary or take a message from the telesecretary. And also by dialing a special code, an instrument which is in the vicinity of the PABX can be started or stopped remutely for example a heating system in the house can be switched. The Telephone Exchange contains an 8 bit microcontroller, 8 KByte EPROM and 8x12 analog cross-matrix also used for voice recording function and the telesecretary circuit. To provide service all subscribers at the same time, the program was established considering all possible states. All the subscribers are scanned to determine the previous and the following states of the system.